Hayvanların En İyi Şekilde Yaşamaları

Murat Civelek 11 Oca 2019 Hayvan 25  0

Sevimli canlılar olan hayvanlar, kimseye zarar vermeden bu koca evrende varlığını sürdürmektedir. Biz insanların, bu dostlarımıza olan sevgisi ile daha çok hayvan besiciliği, üretim ve evcil hayvanların yaygınlaşması hoş bir görüntüdür. Hayvanları yaratılış gereği konuşamazlar, acılarını, sevinçlerini açıkça belli edemezler. Bu sessizliklerine rağmen günümüzde hayvanlara şiddetin artması, insanlığın ve vicdanın yok olması tehdidin var olduğunu söylemek mümkün. Bu zararsız canlıların insanlık adına olduğu kadar doğa kanunu içinde büyük öneme sahip olduğu bilinmesi gerekir. Hayvanlar için bu evrende yaşamaya haklarının olduğunu bilmeli, onlara zarar vermemeli ve onları sevmek insan vicdanı için önemli yere sahiptir.

 Hayvanlar İçin Yapılan Çalışmalar

            İnsanların hayvanlar için nitelendirdikleri ‘ Sessiz dostlarımız ‘ kavramı, hayvan severler için en güzel tabir niteliğindedir. Hayvanları satın alıp bakamadıkları için sokağa atan insanlar ve toplumun sokakta gördüğü hayvanlara sevgi ve ilgi göstermemesi gibi durumların karşılaşılmaması için devletin bu duruma el atması ve caydırıcı cezalar öne sürmesi hayvanlar için güzel bir atılım olacaktır. Hayvan evren üzerinde değeri bilinmesi gereken en güzel varlıktır. Sadık, sevecen, üretken ve insan sağlığında faydası olacak, çocuk gelişimlerinde üstün rol oynayacak ve gıda sektöründe önemli yerlere sahip olacağından verilen önemin artırılması amaçlanmalıdır.

            Onların en iyi şekilde, en az insanlar kadar dünya üzerinde yaşam haklarının bulunduğundan dolayı, bakıma ve ilgiye muhtaç oldukları farkına varılmalı, en güzel şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için olanak sağlanmalıdır. Karşılıksız sevgi gösteren hayvanları, çocuklar ile iç içe yaşamaları sağlanmalı. Böylece gelecek nesillerin hayvanlara karşı şiddet uygulama eğilimlerinin azalması hedeflenmelidir. Hayvan koruma derneklerinin, hayvanlara olan şiddetin azalmasına ve onların güzel yaşama haklarını elde tutmalarına karşı yapılacak olan çalışmalarına toplum olarak destek verilmeli ve önem gösterilmelidir.

            Bu; hem insanlık hem de doğa kanunları için önemli olan varlıkları korumalı, kollamalı, sahip çıkıldıysa eğer sokağa atıp hayvanlara eziyet olacak etkenler uygulanmamalıdır. ‘ Sessiz dostlarımız ‘ olan bu canlıları tıpkı bir insan gibi görerek gereken saygı, sevgi ve hoşgörü gösterilerek onlara da içinde yaşanılır bir dünya bırakılması için çaba sarf edilmelidir.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir