Hayvanlara Doğal Ortamlar Sağlamak

Murat Civelek 14 Oca 2019 Hayvan 61  0

Bu dünyada bizden eski olan varlıklar vardır; Hayvanlar. Dağdan gelip bağdakini kovma savaşında insanlar üstün gelmiştir, birçok hayvan türü doğal ortamından uzaklaştırılma veya yaşam alanının yok olmasından dolayı göç etmek zorunda kalmıştır. Milyonlarca yıldır sakin ve huzurlu şekilde yaşayan bu dünyanın bekçileri son 400 yıldır acı ve korku içinde yaşamaktadır. Birçok türün yok olma noktasına geldiği günümüzde, insanların bilinçsiz davranması sonucu her gün binlerce hayvan dostumuz yaşama veda etmektedir. Onlar için yapabileceğimiz birçok şey varken biz sadece yok etme odaklı çalışan içgüdülerimizin ve duyularımızın direktifleriyle hareket ediyoruz ve belki de farkında olmadan veya kasıtlı olarak onların yaşam alanlarına zarar veriyoruz. Onlar için en önemli olan şey doğal ortamlarıdır. Bu bakımdan insanlar hayvanlara doğal ortam yaratmakla yükümlüdür.

 Hayvanlara Yaşam Alanı Yaratmak

            Her hayvanın kendine has bir yaşam alanı bulunmaktadır, buna evde beslediğimiz kedi ve köpekler de dahil. Bu noktada bütün hayvanlara yaratacağımız doğal yaşam alanları makrodan mikroya yani büyükten küçüğe doğu gitmelidir. Makro yaşam alanları deyince herkesin gözünün önünde savana tarzı yerler belirir fakat bu yaşam alanları tamamen doğaldır bizim ihtiyacımız olan ise bu tür yaşam alanları mevcut olarak bulunmaktaysa elimizden geldiğince korumaktır. Ülkemizde bundan ziyade doğal yaşam parkları bulunmaktadır, bunların sayısı artırılmalı ve hayvan dostlarımıza daha fazla yaşam alanı yaratılmalıdır. Bu tür yaşam alanları tek bir insanın yapabileceklerinden fazladır, burada görev sivil toplum kuruluşlarına ve derneklere düşmektedir.

 Küçük Dostlar

            Belki de bizim için en önemli ve tek başımıza hayvan dostlarımızı korumak amacıyla yapabileceğimiz hareket mikro yaşam alanları kurmak ve bu yaşam alanlarını korumaktır. Eğer yapabiliyorsak elimizden geldiği kadar hayvan dost sahip edinmeliyiz ve onları beslemek için bahçeli evler veya apartmanlar tercih etmeliyiz. Bu toprak alanlarda onlara en uygun koşulları sağlamak ve bıkmadan onların ihtiyaçlarını karşılamak bizim sorumluluğumuz. Bir köpeğin veya kedinin fayans zemine, bir kuşun ise kafese ihtiyacı yoktur onlar bizim oyuncağımız değillerdir. Hayvan dostlarımızda birer canlıdır ve onları sevip saygı duymak bir insanın en temel vazifesidir.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir