Güneş Yanığı

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

BURAK MEHEL 17 Ara 2018 Sağlık 29  0

Güneşin zararları arasında en büyük sorun olarak görülen güneş yanığı  yaz sezonunun kendini göstermesiyle birlikte denizde ve havuzda güneşlenerek bronz bir tene sahip olmak isteyenlerin kabusu haline gelir. Peki, güneşli havalarda denizin ve havuzun tadını çıkarmak isteyenlerin sık sık karşılaştıkları sorun olan güneş yanığına en iyi gelecek şey nedir ? Güneş yanığı nasıl geçer ? Bu soruların cevaplarını size en güzel şekilde veriyoruz!

🌞Soğuk Su Kompresi

Denize gittiniz veya çalışırken güneş ışınlarına çok fazla maruz kaldınız yapmanız gereken ilk şey, yanmış bölgeyi serinletmek için soğuk bir duş almaktır. Yanık cildin acısını yatıştırmak için bir süre boyunca soğuk su ile  kompres uygulayın. Güneş yanığının ilk etkileri vücudun su ve tuz kaybetmesiyle başlar. Bu nedenle, vücudunuzun kaybettiği suyu geri kazandırmak için bol bol su tüketmeye dikkat edin.

🌞Doğal Bitki Türlerinin Etkisi

Lavanta veya bilimsel adı Helichrysum olan halk dilinde ölmez çicek olarak bilinen bitki türleri güneş yanığını hafifletmek için cilde küçük miktarlarda uygulanabilir.

🌞Aloe Vera Etkisi

Güneş yanığının bulunduğu bölgeleri nemlendirmek için Aloe Vera içeren losyon veya kremleri kullanın . Birçok aloe vera ürünleri, güneş yanığı ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir tedavi yöntemi  olan lidokain (Lidokain, belli bir bölgedeki dokuyu uyuşturmak üzere kullanılan bir ilaçtır.)  içerir. Aloe Vera ayrıca cildi soymak için iyi bir nemlendiricidir.

🌞Güneş Yanığını Rahatlatmak İçin Kullanılacak Vitaminler

Güneş yanığının bulunduğu bölgeye soğuk sütü temiz bir bezle dikkatlice uygulayın. Süt, güneş yanığı rahatsızlığını hafifletmeye yönelik protein etkisi yaratarak acınızı hafifletecektir.
Süt gibi, güneş yanığı bulunan bölgeye uygulanan yoğurt da yatıştırıcı olabilir. Yoğurt tedavisi pek etkili olmasa da acınızı hafifletebilir.
Salatalık , doğal antioksidan ve analjezik (ağrı giderici) özelliklere sahiptir. Salatalık, macun kıvamına gelene kadar ezilip güneş yanığından etkilenmiş alanlarına uygulayın. Bu yöntemin en çok etkili olduğu durum cildin yanıktan sonra soyulma evresidir.

🌞Rahat Giysiler Giymeye Çalışın

Cildiniz güneş yanığı sonrası iyileşme aşamasındayken, cildinize yapışmayan giysiler giydiğinizden emin olun. Cildiniz vücudunuzun en büyük organıdır, bu yüzden güneş yanığı gibi büyük bir sıkıntılı dönemden geçtiği için rahat olması ve hava ile sürekli bire bir temas halinde olması gerekir. Eğer ki güneş ışınlarından kaynaklanan alerji,iltihap gibi sorunlarınız olduğunu düşünüyor iseniz acilen doktorunuza başvurup gerekli önlemleri doktorunuz eşliğinde almayı unutmayın.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir