Güç ve Kuvvet Kazanmak İçin Spor Yapmak

Murat Civelek 15 Oca 2019 Spor 63  0

Sağlıklı ve iyi görünmek herkesin istediği bir şey olsa gerek. Bunun için spor yapmak en iyi seçimdir diyebiliriz. Peki daha fazlasını istiyorsak ne yapmalıyız? Eğer çok kuvvetli olmayı hedefliyorsak hangi spor branşını seçeceğimiz çok önemlidir. Çünkü her spor dalı bize faklı şeyler kazandırır.

 Kuvvet İçin Hangi Spor?

            Eğer hedeflediğimiz şey kuvvet artışıysa, bunu bize en iyi şekilde sağlayacak olan spor Vücut Geliştirmedir. Diğer spor dalları da kuvvette çeşitli miktarlarda artışa neden olur ama Vücut Geliştirme en etkili ve en kısa yoldur. Vücut Geliştirme yaparak kas kütlesinde artış meydana gelir, bunun neticesinde ise kuvvet artışı ortaya çıkar. Artan kuvvetle birlikte iyi bir görünüm elde edeceğinizi de söylemeden geçmemek lazım.

 Vücut Geliştirmeyle Kuvvet Kazan

            Vücut Geliştirme sporu yaparak kuvvet kazanabilirsiniz fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususları da göz ardı etmemek lazım. Öncelikle iyi bir çalışma programına sahip olmanız lazım. Yüksek ağırlıklı, az tekrarlı çalışma programı edinmelisiniz. Bu konuda bilgi sahibiyseniz programı kendiniz yapabilirsiniz. Ancak bilgi sahibi değilseniz mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekir.

            Dinlenmenizi de programlamanız lazım. Yorgun argın spora gitmeniz performansınızın düşmesine yol açacak, dolayısıyla verimi düşürecektir. Gece uykusunda GH hormonundan faydalanmak son derece önemlidir. GH hormonundan yeterince istifade etmek kaslarınızı daha çok büyütür, böylelikle çok daha kuvvetli olabilirsiniz.

 Beslenme En Önemli Unsur

            Bunun yanında beslenmeyi en önemli unsur olarak tarif edebiliriz. Kaslar yeterince beslenmeden büyüyemezler. Protein ağırlıklı bir beslenme en doğru seçimdir. Kompleks karbonhidrat tüketimi size kaliteli enerji verecektir. Ama fazla karbonhidrat tüketimi yağlanmaya neden olacağından, porsiyonunuza çok dikkat etmeniz gerekir.

 Hedefe Ulaşmak

            Hedef kuvvet artışıysa eğer, doğru sporu seçip, iyi bir çalışma programı takip edip, istirahatimize önem verip, beslenmemize dikkat ederek hedefe ulaşabiliriz. Spor hayatın bir parçası haline getirilebilirse muhteşem olur. Böylelikle spor yaşamımız kısa sürmeyecek, uzun yıllar devam edecektir. Hatta belki de yaşamımızın sonuna kadar. Böylelikle kuvvetli olmak için çıktığınız bu yola; sağlıklı, dinç, iyi görünümlü ve mutlu bir insan olarak devam edebilirsiniz. Mutlu olacaksınız çünkü tüm bunlar size kendinizi iyi hissettirecek.

Spor Yapmak İçin Kilo Vermek Gerekli Midir ?
Ampute Futbolu
Engelleri Kaldıran Spor Dalı: Ampute Futbolu Nedir?
Futbolda Yüzler Kulübü
Süper Ligin 100’ü olan Futbolcular: 100’ler Kulübü
Dünyanın En İyi Derbileri
Dünyanın En İyi Derbileri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir