Geminid Meteor Yağmuru

Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?

BURAK MEHEL 13 Ara 2018 Bilim 330  2

Uzayda olan olaylar uzun zamandır insanların ilgisini çekmekte, birde bu olaylar dünya üzerinden gözle görülür derecede ise olaylar tamamen merakların odak noktasında toplanıyor. Nasa’nın Mars‘a İnsight uzay hava aracını göndermesinin ardından şimdi ise Geminid Meteor Yağmuru google’nin doodle yapması sonrasında gökbilim ile ilgilenen kişilerin en çok sorguladığı olay olmayı başardı. Peki asıl sorulara gelelim Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Ne zaman gerçekleşecek?

🌠Geminid Meteor Yağmuru Nedir?

İnsanlar arasında “Meteor Yağmurlarının Kralı” olarak isimlendirilen Geminid, adı 3200 Phaethon olarak bilinen bir kuyruklu yıldızın güneşin etrafında döndüğü sırada ondan kopan kaya parçaları sonucunda oluşmakta. Geminidler yarattıkları görsel şölen sebebiyle Meteor Yağmuru olarak biliniyorlar, bunun sebebi ne diye soracak olursanız bu meteorların her biri fazlasıyla parlaktır ve 1 saatte kopan parçanın sayısı 120’ye yakındır. Mazisi ise yaklaşık 200 yıl önceye dayanır.

geminid

🌠Geminid Meteor Yağmuru Ne Zaman Gerçekleşecek?

Yıldız kaymalarının en rahat gözlemlendiği ortamlar en karanlık bölgelerdir. Yeterince karanlığın bulunduğu bölgelerden Geminid Meteor Yağmurunu rahatça gözlemleyebilirsiniz. Geminid Meteor Yağmurunun 14.12.2018 tarihinde gece 12’den sonra başlaması bekleniyor.

🌠Geminid Meteor Yağmuru’nu Google Unutmadı!

googlegeminid

Geminid Meteor Yağmurunu google bu sene yaptığı bir doodle ile insanlara anımsattı. Aynı zamanda google’de Geminid Meteor Yağmuru diye arattığınızda size 14 Aralık gecesi yapılacak olan canlı yayını içeren bir bağlantının bilgisi gösteriliyor. İşte canlı yayının yapılacağı kanal..

Mars
Mars ve Dünya Arasındaki Benzerlikler!
Tuz Lambası
Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?
Karadelik
Kara Delik Nedir? Nasıl Oluşurlar?
gezegenler
En Küçük Gezegen Hangisidir?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir