Aksiyon Filmleri

Gelmiş Geçmiş En İyi 26 Aksiyon Filmi

BURAK MEHEL 28 Kas 2018 Sinema 730  1

 

Aksiyon filmleri dünya sinemasının vazgeçilmez bir dalıdır. Sinema dünyasında en çok gişe yapan filmlerin aksiyon filmleri olduğunun farkına vardık ve sizin için Gelmiş Geçmiş En İyi 30 Aksiyon Filmi listesini hazırladık. İnanıyoruz ki hazırladığımız listede bulunan aksiyon fimlerini izlediğinizde adrenalin hormonlarınızda anlık artışları hissedeceksiniz. Ayrıca 2018 Sinemasına Damga Vurmuş Filmler listemize göz atarak güncel filmleri görebilirsiniz.

1️⃣ Kiss Kiss Bang Bang / iMDB: 7,6/10

Ana karakter Harry’nin gerçek mesleği hırsızlıktır. Fakat hesaplanmamış olayların gelişmesi ile aniden kendini oyunculuk elemelerinde bulur. Peki rolü nedir diye sorarsanız dedektifliktir. Sonrasında düşündükçe başarılı olmayı amaçlar ve eski mesleğinden kurtulup oyunculuk öğrenmeye başlar. Bunun akabinde olaylar gerçekleşir.

Oyuncular: Robert Downey Jr., Val Kilmer, Michelle Monaghan

2️⃣ Aranıyor (Wanted) / iMDB: 6,7/10 

Wanted, kiralık katillik yapan babasının mesleğini devam ettirmekte olan birinin hikayesini anlatmaktadır. Wes, kendisine bu mesleğin kurallarını öğretecek olan Fox ve Sloan adlı deneyimli kiralık katillerle tanışmasıyla hikaye başlamaktadır.

Oyuncular: Angelina Jolie, James McAvoy, Morgan Freeman

3️⃣ Yüz Yüze (Face/Off) / iMDB: 7,3/10

Sean Archer, fiyakalı bir FBI ajanıdır. Ölen oğlunun yasını uzun süredir tutmaktadır. Archer, oğlunun katilinin Castor Troy olduğunu düşünmektedir. Troy’un bir hatasını yakalar ve onu köşeye sıkıştırır bu nasıl oldu diye sorarsanız aralarında çıkan bir kavgada Troy’un ağzından kaçırdığı bi kelimeden dolayı. Peki bu kelime ne ? Troy Los Angeles şehrini tamamıyla yokedecek bir bomba yapmıştır. Filmin hikayesinin devamı çok büyük spoiler olur. Kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

Oyuncular: John Travolta, Nicolas Cage, Joan Allen

4️⃣ Devlet Düşmanı (Enemy of the State) / iMDB: 7,3/10

Güç savaşları sebebiyle Amerikan hükümetin de işlenmiş bir cinayet, olayla ilişkisi olmayan kişileri bile suçlu durumuna düşürerek tehlikeye sürükler. Cinayeti tesadüfen kayıtlara alan doğa araştırmacısı Daniel Zavitz, kaydı kopyalayarak esrarengiz bir gazeteciyle iletişime geçer.

Oyuncular: Will Smith, Gene Hackman, Jon Voight

5️⃣ 96 Saat (Taken) / iMDB: 7,8/10

Emekli bir CIA ajanı, Avrupa’ya seyahat eder ve Paris’teki bir seyahatte kaçırılan ölen kızını kurtarmak için eski becerilerini kullanır.

Oyuncular: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen

6️⃣ Cehennem Silahı / iMDB: 7,6/10

Çavuş Roger Murtaugh ve Çavuş Martin Riggs , bir cinayeti soruşturmak için işe koyulurlar ve basit bir cinayet vakası onları büyük bir uyuşturucu çetesiyle savaş haline sokar.

Oyuncular: Mel Gibson, Danny Glover, Gary Busey

7️⃣ Taşıyıcı (The Transporter) / iMDB: 6,8/10

Frank, hayatının bir kısmını bir özel operasyon biriminin önemli bir parçası olarak geçirmiştir. Artık bir paralı askerdir ve hangi görevi beğeniyorsa onu yerine getirmektedir. Üç adet altın kuralı vardır. Frank, anlaşmanın bozulmasından; kim için çalıştığının sorulmasından ve taşıdığı paketin içinde ne olduğunu öğrenmekten hiç hoşlanmaz. Aldığı son görevde taşıdığı paket de tıpkı diğerleri gibi bir pakettir. Fakat bu sefer paketin içinde diğerlerinden çok farklı bir şey vardır.

Oyuncular: Jason Statham, Qi Shu, Matt Schulze

8️⃣ İtalyan İşi (The Itallian Job) / iMDB: 7.0/10

İtalya’da ihanete uğrayıp öldükten sonra Charlie Croker ve ekibi eski müttefiklerine karşı ayrıntılı bir altın soygunu planlıyorlar. Sonrasında olanlar oluyor.

Oyuncular: Donald Sutherland, Mark Wahlberg, Edward Norton

9️⃣ A Takımı / iMDB: 6,8/10

Bir grup Irak Savaşı gazisi, üzerilerine atılan bir suçtan dolayı isimlerinin lekelendiğini düşünürler ve bir grup kurmuşlardır. Bu gruba A Takımı diyorlar. Şimdi amaçları isimlerine sürülen lekeyi temizlemektir.

Oyuncular: Liam Neeson, Bradley Cooper, Sharlto Copley

🔟 Cehennem Melekleri (The Expendables) / iMDB: 6,5/10

Filmin konusu olarak, Güney Amerika’da bir ülkenin ‘kural tanımayan dikdatörünü tahtından indirmek’ ve aynı zamanda bu rejime son vermek için ülkeye gizli bir şekilde giren paralı askerlerden oluşan ekibin aksiyon dolu macerası anlatılıyor.

Oyuncular: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li

1️⃣1️⃣ Tetikçi  (Crank) / iMDB: 7,0/10

Chev Chelios, Verona tarafından vücuduna enjekte edilen bir zehire maruz kalan bir kişidir. Chev, aynı zamanda tetikçilik yapmaktadır ve bu mesleği artık yapmama kararı almıştır. Hiç beklemediği bir anda vücuduna enjekte edilen bu zehirden kurtulmasının tek bir çaresi vardır. Arkadaşı ve aynı zamanda doktoru olan Miles, panzehiri bulana dek adrenalin hormonunun sürekli yüksek olması gerektiğini söyler. Chev, kız arkadaşı eve ile birlikte Verona’yı aramaya başlar.

Oyuncular: Jason Statham, Amy Smart, Jose Pablo Cantillo

1️⃣2️⃣ 60 Saniye (Gone in Sixty Seconds) / iMDB: 6,5/10

Hırsızlığı bırakmış bir araba hırsızının kardeşini bir mafya ele geçirir. Kardeşini kurtarması için bir gecede 50 araba çalması gerektiğini söylerler. Ekibini toplar ve işe koyulur, macera başlamıştır.

Oyuncular: Nicolas Cage, Angelina Jolie, Giovanni Ribisi

1️⃣3️⃣ Matrix (The Matrix) / iMDB: 8,7/10

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Filmin amacı tamamen bakış açısını genişletmek üzerine kurulmuştur. Filmi izledikten sonra kendi kendinize binbir türlü sorular soracaksınız.. Kısacası, Neden bu dünyadayız?

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

1️⃣4️⃣ V For Vandetta / iMDB: 8,2/10

Film 2020 yılının İngilteresinde geçmektedir. Ülkede toplum üzerinde ki baskı son derece artmış bu da halkın daha fazla şiddete eğilim göstermesiyle sonuçlanmıştır. İşte bu dünyanın içinde bulunan V, belanın içine düşmüş masum bir kadın olan Evey’i o beladan kurtarır. Ancak bu kurtarış, aynı zamanda ulusun kurtuluşunun göstergesidir. Neden diye soracak olursanız onun davranışı aynı zamanda toplumun uyarış biçimini tetikleyen ve isyanı başlatan etkendir.

Oyuncular: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea

1️⃣5️⃣ Rocky / iMDB: 8,1/10

Rock filminde baş karakter olan Rocky Balboa boş zamanlarında yaşadığı küçük şehrin yerel kulüplerinden birinde boks yapan amatör bir boksördür. Amerika’da yeni yılın boks maçlarının programları tamamlanmak üzeredir, ancak Apollo Creed isimli yenilmez boksör sakatlanmıştır. Bu başarılı boksörün önerisi üzerine turnuvaya adı duyulmamış amatör bir boksör alınacaktır. Bu isim de Rocky’den başkası değildir. Rocky artık yılın en önemli maçının aktörlerinden biridir ve bu zorlu hazırlanma sürecinde en büyük yardımcısı antrenörü Mickey ve büyük aşkı Adrian olacaktır.

Oyuncular: Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young

1️⃣6️⃣ Logan: Wolverine / iMDB: 8,1/10

Yakın gelecekte bulunan yaşlanmış Wolverine ve Professor X, Meksika sınırında bir yerde yaşıyor. Ancak Logan’ın dünyada gizlice yaşadığı yerin ortaya çıkması karanlık güçler tarafından takip edilen bir genç geldiğinde son bulur. Wolverine, bir kadın klonunu Nathanial Essex’in lideri olduğu kötülük dolu bir plandan korumalıdır.

Oyuncular: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen

1️⃣7️⃣ Ip Man (Yip Man) / iMDB: 8,0/10

Ip Man, WingChun dövüş tekniğinin ustasıdır. Yeteneklerini insanlar önünde açık açık sergileyip gösteriş yapmayı hiç sevmez. Üstüne üstlük bildiklerini başkalarına aktarmayı ve onları eğitmeyi de istemez. Tüm gününü antreman yaparak geçiren, profesyonel bir dövüşçü olmayan Ip Man’ın hikayesini nefessiz izleyeceksiniz.

Oyuncular: Donnie Yen, Simon Yam, Siu-Wong Fan

1️⃣8️⃣ Kara Şövalye (The Dark Knight) / iMDB: 9,0/10

Joker olarak bilinen tehdit esrarengiz geçmişinden çıktığı zaman, Gotham halkına kargaşa ve kaos getirir. Kara Şövalye, adaletsizlikle mücadele etme yeteneğinin en büyük psikolojik ve fiziksel yeteneklerinden biri olduğunu kabul etmektedir.

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

1️⃣9️⃣ Avcı (The Predator) / iMDB: 5,7/10

Predator, tehdit altında olan insan ırkını, ölümcül Predator ırkından korumaya çalışan bir ekibin mücadelesini anlatıyor. Küçük bir çocuğunun yaptığı yanlışlık, evrenin en ölümcül avcıları olan Predator ırkının gezegene geri dönmesine neden olur.

Oyuncular: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay

2️⃣0️⃣ Ölüm Yarışı (Death Race) / iMDB: 6,4/10

Ölüm Yarışı, hayatta kalmak için yarışmak zorunda olan mahkum Jensen Ames’ın macerasını konu ediyor. Yakın bir gelecekte, orantısız sanayileşme hamleleri, plansız programsız büyüme ve kontrol edilemeyen nüfus artışı günden güne yaşam koşullarını bozmaktadır. Tüketim toplumunun dizginlenemeyen alış veriş tutkusu bir yıkıma yol açmıştır. Aşırı sanayileşme, yüksek nüfus artışı ve çılgın tüketim alışkanlıkları yüzünden dünyamız bir çöplük haline gelir ve tabi üzerinde zıvanadan çıkmış insan ırkı vardır. Azılı suçlularla dolu bir hapishanenin yöneticileri para kazanmak için bir yol bulmuşlardır; bir çeşit gladyatör oyunu gibi, suçluları ölümüne yarıştırmak ve üzerlerinden para kazanmak.

Oyuncular: Jason Statham, Tyrese Gibson, Joan Allen

2️⃣1️⃣ Skyfall / iMDB: 7,8/10

Nefes kesen macerası bu sefer Türkiye, Çin ve İngiltere ekseninde geçiyor.
Serinin 23. filmi olan Skyfall’da 2000’li yılların son Bond’u olarak Daniel Craig’i izlerken ünlü aktöre M rolünde seyircinin alıştığı üzere Judi Dench, Silva rolünde Javier Bardem, hukümet görevlisi Mallory olarak Ralph Fiennes, seksi Bond kadınları olarak ajan Eve rolünde Naomie Harris ve Severine rolünde Bérénice Marlohe eşlik ediyor.

Oyuncular: Daniel Craig, Javier Bardem, Naomie Harris

2️⃣2️⃣ Yüzüklerin Efendisi (Lord of The Rings) Serisi / iMDB: 8,8/10

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, dünyanın kaderini değişterecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediyor. Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf’ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve müstakbel savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron’u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir.

Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom

2️⃣3️⃣ Yenilmez (Undisputed) Serisi / iMDB: 7,0/10

Yenilgi yüzü görmemiş dünyaca ünlü dövüşçü George ’Iceman’ Chambers (Ving Rhames), tecavüz suçundan tutuklanarak hapse atılır. Burada hapishane şampiyonu boksör Monroe Hutchens (Wesley Snipes) ile dövüşmesi ve onu yenmesi gerekecektir.

Oyuncular: Wesley Snipes, Ving Rhames, Peter Falk

2️⃣4️⃣ Görevimiz Tehlike (Mission: İmpossible) Serisi / iMDB: 6,1/10

1960’ların çok popüler tv dizisinden uyarlanan filmde, CIA benzeri bir gizli servisin ekip lideri Ethan Hunt, Prag’da gerçekleştirdikleri bir operasyonun ters gitmesi sonucu ihanetle suçlanır ve kendini temize çıkarabilmek için kaçar. Tek şansı, gerçek köstebeği bulmak ve planları ortaya çıkarmaktır.

Oyuncular: Tom Cruise, Jean Reno, Jon Voight

2️⃣5️⃣ Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) Serisi / iMDB: 6,8/10

Hızlı ve Öfkeli’de Domenic Toretto, arabaların pahalı aksesuarlarını çalan bir çetenin baş üyesidir. Çok değerli elektronik ekipmanların çalınmış olması üzerine de baş şüpheli haline gelmiştir. Peşinde ise bu suçun muhattabını arayan bir sivil polis vardır. Bu sivil polis, bir yandan suçu araşırmak üzere çete ile samimi hale gelirken diğer yandan Domenic Toretto’nun kızkardeşine aşık olmuştur. Artık ortada çözülmesi gereken birden çok mesele vardır.

Oyuncular: Paul Walker, Vin Diesel, Michelle Rodriguez

2️⃣6️⃣ Rambo Serisi / iMDB: 7,0/10

Vietnam gazisi John Rambo, tüm yaşamı boyunca çok sayıda dehşet ve ölüm dolu hikayelerin içinden geçmiştir. Ancak bütün bunlardan uzaklaşmak sureti ile daha dingin bir hayatın zamanı gelmiştir. Kendi mesleğince bir emeklilik yaşarken hesapta olmayan bir son görev çıkar karşısına. Ansızın yeniden silahına sarılıp, hiç gücünden kaybetmemişçesine eski günlerine geri dönecektir.

Oyuncular: Sylvester Stallone, Julie Benz, Paul Schulze

2️⃣7️⃣ Bourne Serisi

Bourne serisi geçmişi arayan ajan Jason Bourne’un yaşadıklarını konu alıyor. Jason Bourne Amerika’nın kendi oyunlarına alet ettiği ajanlardan sadece bir tanesidir. Tüm dünyadan gizli bir şekilde yürütülen bir araştırmanın deney konusu olan ajan, büyük zekasına ve üst seviyede bir zekaya sahiptir. Serinin en kusursuz filmi ise Son Ultimatom’dur.

Oyuncular:  Matt Damon, Edgar Ramírez, Joan Allen

 

✳ Listemiz sürekli güncellenecektir. İzlediğiniz filmler hakkında yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Sinema
Sinema Çılgınlarının Dikkatine! 2019’da Vizyona Girecek Filmler
Leonardo DiCaprio
Bir Hollywood Efsanesi; Leonardo DiCaprio’nun Unutulmaz Filmleri
BeyazPerde
2018 Sinemasına Damga Vurmuş Filmler
Kemal Sunal
Kemal Sunal’ın Ölmeden Önce Oynadığı Fimler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir