Gelin Kaynana

Gelin Kaynana İlişkisi Nasıl Düzelir?

BURAK MEHEL 23 Ara 2018 Kadın 39  0

Kaynana ve gelin kavga etmek zorunda değil

Her sorun kırıcı olmadan ifade edilmeli, ifade edilmeli orta yol bulunmalı içinde biriktirip biriktirip sen şöylesin böylesin denilerek ortaya konulursa daha büyük yaralanmalar oluyor.
Erkeğin paylaşılamama olayı kısmen var, oğlunuzu büyütmüşsünüz ve elin kızı almış ve daha sık görüşürken yeterince görüşemiyorsunuz. Artık roller başlıyor senin oğlun ama aynı zamanda o birinin eşi, aynı zamanda onun başka sorumlulukları da var senden kopuyormuş gibi geliyor. Annesi ile ilişki yakınlık kısmen gelini rahatsız ediyor ama bir de şu var sanki gelin kaynana kavga etmek zorundaymış gibi bir anlayış var.
Gelin kaynana hakkında türküler şarkılar var, oh kaynana diye şarkılar var. Manisa yöresinde yeni duydum kaynanın donunu yakıyorlar, enteresan. Çeyiz almaya geliniyor, çengilerle şarkılarla toplanıyor kızlar gecenin bir vaktinde kaynana getir donunu pis kokuyor o don yakalım biz onu diye şarkı yapmışlar. Burada kinayeli bir şekilde anneyi küçümseme var. Herkesin anne babasından kendi ailesinin gelenekleri var, herkesin yaşantısı ve tecrübeleri farklı olabiliyor. Birisi yokluk sıkıntı gördü bir şeylerin israf olduğunu düşünüyorsun, diğer eş ise bir şeyleri devamlı değiştiriyorsun daha sonra kaynana zamanında maddi sıkıntı çektiği için o evini yenileyene kızıyor ve ona içten içe öfkeleniyor. Kaynana burada çocukları düşündüğü için ileride sıkıntı yaşamasından israf yapmasınlar diye düşünüyor, herkesin kendine göre doğruları var.

Anne ve babalar gençlerin tecrübe etmesin müsaade etsinler

Anne babayı değiştirme şansımız var mı? değiştirme şansımız yok. Belli bir yaşta belli bir kalıbın içerisinde, yaşın getirdiği kalıplarda düşüncesi değiştirmeyen insanlar var. Öğrenme ve değişme bir kalitedir, değişimi başkasından beklemek ve o değişimi göremediği zaman alışılmış bir durumdur ama kalite nedir? ben değişime hazır olmalıyım ama aynı zamanda karşımdaki değişmediği zaman da yıpranılmaması lazım. Eğer değişmeyi karşıdan beklersen ve değişmezse olay mücadeleye dönüşür zaten sıkıntılar buradan kaynaklanıyor, olayın püf noktası bu.
Anne babalar ile ilgili yalanlarının söylenilmesi anne ve babanın değişmesinin zor olmasıdır. Nerede şöyle anne baba? gençlerin hayatı var, onlarda hayatı tecrübe ile kazanacaklar, bana soruluyor ise tecrübemi aktarırım eğer bana sorulmuyor ise kendileri tecrübelerinden faydalanmak istiyorsa gençlerin önünü açalım, karışmayan anne baba ihtiyacı var. Bazen nikah şekeri gibi basit bir seçimde bile kavgalar oluyor ve araya soğukluk girebiliyor. Evinin ne renk boyadığını, aldığı arabaya kaç para harcadığını, evden eve taşınırken her şeye karışan, çocuk odalarına karışan anne babalar da var.

Erkeğin tavrı çok önemli

Bizim kendimizi değiştirmemizin sorumlusu kendimize ait ama onun sorumluluğu bana ait değil ki sorumluluğu bana ait olmayan bir insan ile ilgili mücadele veriyorum, zor bir mücadele bu sorun buradan kaynaklanıyor. Bakış kalitesine sahip olsak bir çok sorunu çözeriz. Eşi ile sorun yaşadığında annesi babası ısrarla şunu yapıyorlar, bunu yapıyorlar diyorlar. Bir de anne ve babanın değişme şansları yok ama yine de söyleniyor, anne gelinin rahatsız oluyor denildiğinde kaynana daha çok kızıyor. Beni beğenmiyor, küçük görüyor diyor. Bu noktada stratejik olup rahatsız olsan da eşini seviyorsan onu kırmadan idare etmeyi de bilmek lazım. Erkeğin tavrı da burada çok önemli.
Her gittiğinde anne eşi ile ilgili, tertipli değil, düzenli değil diyor erkek doluyor eve geliyor ve söylenenlerden dolayı eşinin her yaptığı sana batıyor bir defa erkek eşi ile ilgili olumsuz şeyler söylediğinde erkek konuyu kapatmalı. Anne ben onu seviyorum memnunun o noktada benim bir derdi yok lütfen eşim ile ilgili konuşmayalım demeli, tavrını eşinden yana kullanmalı. Net tavrını ondan vazgeçemeyeceğini görsün kaynana kabullenmeye başlar.
Erkek eşine gelen olumsuzlukları belli etmemeli, orada saygı boyutunda senin annen babam benim annem baban denmeli ve kesinlikle bir saygısızlık yapmayalım denmeli. Önemli olan bizim uyumumuz deyip annem babam çeşitli sorunlar çıkartabilir bizim ciddiye almamamız lazım denilmeli.

https://www.elegansnikahsekeri.com/

Evde Balon Paketleme İşi
Kilo Vermek İçin Kadınların Kullandığı Kür Tarifleri
Kadınlar İçin Romantizm Nedir, Ne Anlama Gelir ?
Kadınlarda Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir