gezegenler

En Küçük Gezegen Hangisidir?

BURAK MEHEL 26 Kas 2018 Bilim 219  1

 

Bilimsel araştırmalar sonucunda uzay bilimciler tarafından kabul edilmiş 8 gezegenden en küçük olanı Merkür’dür. En küçük olmasıyla birlikte Güneş’e en yakın gezegen olarak biliniyor.

En küçükten en büyüğe doğru sıralama yapmamız gerekirse sıralama şöyle olur;

Merkür – Mars – Venüs – Dünya – Neptün – Uranüs – Satürn – Jüpiter

Güneş’e göre yakınlık uzaklık sıralaması yapmamız gerekirse yakından uzağa sıralaması şöyle olur;

Merkür – Venüs – Dünya – Mars – Jüpiter – Satürn – Uranüs – Neptün

Pluton Gezegenlikten Ne Zaman ve Neden Çıkarıldı?

plutongezegeni

2006 yılına dek derslerimizde 9 gezegen olduğunu söylerdik. Bu bilgi 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği’nin aldığı karar ile Pluton gezegenlikten çıkarılmıştır. Bunun sebebi ise Uluslarası Astronomi Birliğinin gezegen olmak için koştuğu şartlara uygun olmamasıdır. Bu şartların başında gezegenin boyutu gelir. Pluton’un, çevresinde bulunan yeni keşfedilmiş gök cisimleriyle neredeyse aynı boyutta olmasından dolayı bu kritere uymaması onu bulunduğu konumun dışına itmiştir. Bu birliğin şartları gezegenleri uzayda bulunan cisimlerden ayırmak için koyulmuştur. Pluton’un gezegenlikten çıkarılmasından sonra en küçük gezegen Merkür olarak kabul edilmiştir.

En Küçük Gezegen Merkür’ün Özellikleri Nelerdir?

merkür

Merkür gezegeninin diğer gezegenlerden ayırt etmek için belirli özellikleri vardır. En önemli özelliği Güneş’e en yakın gezegen olmasıdır. Bu özelliğini bilmeyenimiz yoktur sanırım çoğunlukla sınavlarda karşımıza çıkıyor. Merkür gezegeninin diğer bilmemiz gereken özelliği ise en küçük gezegenimiz olmasıdır. Son olarak doğal uydusu olmayan tek gezegen Merkür’dür.

Mars’ta Hayat Var mı?

mars

Bilim adamlarının son yıllarda ki araştırmalarına göre yaşam belirtisinin en çok olduğu gezegen Mars’tır. Bu sebeple araştırmalar mars üzerine yoğunlaşmıştır fakat bu araştırmaların sonucunda Mars’ta hiçbir yaşam belirtisine rastlanmamıştır. Elde edilen en önemli bilgi bu gezegenin yüzeyinin kırmızı renk olmasıdır. Bunun sebebi ise yüzeyi kaplayan pas yani demir-oksitlerdir.

7 Yeni Gezegen Keşfedildi

7gezegeni

Güneş sistemimizin dışında 7 gezegene ulaşıldı. Nasa tarafından güneş sistemine 40 ışık yılı uzaklıkta bulunan Trappist-1 yıldızının etrafında 7 tane gezegen olduğu bildirildi.

Mars
Mars ve Dünya Arasındaki Benzerlikler!
Tuz Lambası
Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?
Geminid Meteor Yağmuru
Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?
Karadelik
Kara Delik Nedir? Nasıl Oluşurlar?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir