Emeklilerin Çocukları İçin Eğitim Bursları

Murat Civelek 18 Oca 2019 Eğitim 40  0

Türkiye’de açılmış ve açılmakta olan yüzlerce üniversite var. Bir de bu üniversiteler arasında eğitim başarısı olarak öne çıkmış olanlar var. Eminim herkes bu öne çıkan üniversitelerde okumak ister. Bu üniversiteler ise büyük şehirlerde ön plandadır. Büyük şehirde yaşamak ise maddiyata dayanan büyük bir sorundur. Öğrenimine lisede devam eden gençler iyi bir üniversite kazanabilmek için gece gündüz çalışıyor. Anne ve babalar ise evlatlarını daha iyi koşullarda okutabilmek için iş yerlerinde fazla mesai yapmak zorunda kalıyorlar ya da ek iş arıyorlar.

 Öğrenciler Çalışmak Zorunda

            Üniversiteyi kazanmış bir genç yaşadığı şehrin dışında başka bir yerde okuyabilir. Ailelerinin yanında okuyan bireyler maddi ve manevi açıdan daha rahat olurlar. Örneğin İstanbul’da veya diğer büyük şehirlerde üniversite kazanmış bir birey; ailesinden yüklü bir miktar maddi destek almak zorunda. Eğer ailesinin bu desteğe imkanı yoksa öğrenci mecburen bir işe girip çalışmak zorunda. Maalesef ki öğrencilere verilen burs yeterli olmuyor. Bazı verilere göre ise son beş yılda üniversiteyi bırakıp çalışmak zorunda kalan öğrenci sayısı 1 milyonu aştı.

 Peki Ya Ailesi Emekli Olanlar?

            Bu öğrencilerin işi bir tık daha zor gibi görünüyor. Bunun nedeni hem anne babalarının aldıkları maaşın çocuk okutmaya yetmemesi hem de bu vatandaşların iş imkanının kısıtlı olması. Yani 60 yaşına gelen bir birey kolaylıkla iş bulamaz. Sektörler daha genç ve daha dinamik insanları çalıştırmak istiyor. 60 yaşını aşan insanlara sektörde yer kalmıyor. Bu durum da anne ve babaları zor durumda bırakıyor.

 Küçük Şehirde Okumak            

Bu durumun tek farkı maddiyat olabilir. Arada çok uçuk rakamlar oynamıyor fakat büyük şehirlere oranla parasal anlamda daha rahattır. Bazı meslekler için çevre yapmak çok önemlidir. Fakat küçük şehirlerde hem sektör açısından düşünüldüğünde mezun olduktan sonra iş bulabilmek hem de insan ilişkileri bakımından çevre edinmek ne kadar kolay olur tartışılır. İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir gibi şehirler öğrenci şehirleridir. Buralarda yaşam pahalıdır ama imkan daha fazladır. Küçük şehirlerde ise yaşam daha ucuzdur fakat iş imkanları da düşüktür.

Anaokulu Seçerken Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?
Yabancı Dil Bilmenin Önemi ve Faydaları Nelerdir ?
Sır Tutmak ve Yalan Söylemek
Motivasyon Arttırma Yöntemleri Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir