Ekolojik Denge İçin Hayvanların Soyu Tükenmesi

Murat Civelek 14 Oca 2019 Hayvan 37  0

Arıların Ekosistemdeki Önemi

            Ekosistemin en önemli canlılarından biri arılar olarak görülmektedir. Arıları asla basit bir böcek olarak görmemek gereklidir. Arıların özellikle döllenme olayındaki önemi oldukça büyüktür. Arıların önemi, özellikle döllenmeye olan katkıları doğrultusunda bitki ve hayvan sağlığı dolayısıyla insan sağlığı ve sürekliliği konusunda araştırılmış, bilinen bir gerçektir.

            Arılar sayısız farklı bitki türünün döllenmesinde bir etken olarak onların çoğalmasına katkı sağlıyor. Arılar dolaylı da olsa, bu doğrultuda da hayvan ve özellikle insanların ihtiyacı olan bir sürü besinin oluşması sağlamakta, haliyle hayatın devamlılığı için gerekli olan besinlerin tüketilerek hayatın devamlılığı konusunda olabildiğince büyük bir öneme sahip. Dünya üzerinde oldukça yaygın olan arı türleri, bitkilerin tozlaşması üzerinde etkilidir. Tabiki bunu yalnızca arılara bağlamamak gereklidir. Arıların önemi büyüktür fakat çeşitli doğa olayları, diğer hayvanların etkileşimleri de çeşitli ağaç türlerinin çoğalmasında etkilidir.

            Özellikle hayvanlar üzerinden yola çıkılırsa, ekoloji çeşitliliği ve devamlılığı için fayda sağlayan bu soy yok olursa bu insanlık için oldukça zor bir hayat sürmek manasına gelebilir. Arılar gibi yararlı böceklerin nesli tükenme noktasında olursa bu hayat için çok olumsuz bir durum oluşturacaktır. Bilinen bir gerçekte şudur ki arı popülâsyonu ciddi tehlike altındadır, diğer canlılara nazaran arıların ortadan kaybolması halinde besin kaynaklarında azalmalar meydana gelebilir.

 Kelebekler ve Yarasalar

            Kelebekler bilindiği gibi güzel kanatlarıyla polen dağıtımında ekolojik denge için önemli bir yere sahiptir. Kelebeklerin bir diğer faydası da iklim değişikliği tahminlerinde yol oynamasıdır. Kelebekler doğası gereği yaşamak için ılık iklimleri tercih etmektedirler. İklim değişikliklerinin etkileri ve bu doğrultuda oluşabilecek doğal olumsuzlukların önlenmesi için yapılabilecek işlemlerin planlanmasında önemli yere sahip. Yarasalar ise daha çok gece avlanan canlılar olarak bilinmektedir. Yarasaların aslında önemi oldukça büyüktür ki bunların en önemlisi böcek tüketimidir.

            Böceklerin avlanmasına olan katkılarından dolayı her türden canlıya böceklerden oluşabilecek zararların kısmen önlenmesi noktasında katkıda bulunurlar. Aksi takdirde böcekler çok hızlı çoğalan canlılar arasında olduklarından, günlük hayatımızda özellikle gece uyuduğumuz zamanlarda bize zararı dokunabilecek bir sürü olayla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Bahsedilen canlı türlerinin neslinin tükenmesi durumunda ekosistem ciddi şekilde etkilenecek ve sağlıklı bir hayat sürmek zor olacaktır.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir