Hayvankapak1

Dünyanın En Zeki 5 Hayvanı

BURAK MEHEL 12 Kas 2018 En'ler 181  1

 

Biz insanlar öğrenme,sorun üretme ve bu sorunları çözme becerisine sahibiz. Kendimizin farkındayız ve diğerlerinin de düşüncelerinin ve hislerinin bilincindeyiz. Bişeyler üretmeyi ve bişeyleri kullanma yetilerimizi uygulamaya dökeriz. Biz yaratabiliyoruz, soyut düşünüyoruz ve en büyük özellik olarak dilimiz var. Bu dili karmaşık fikirleri ortaya atmak için kullanıyoruz. Bu anlattıklarımın hepsi tartışmasız bir aklın işaretçileri. Bilim insanları zekanın eksiksiz tanımını genellikle kabul etmez fakat insanların çok zeki olduklarını kabul ederler.
Hayvanlar Aleminin üyeleri de iletişim belirtileri gösterirler.Bazı bilim adamları hayvan ve insan zekasının tanımının sadece bir derece meselesi olduğunu söylerler. Hayvanlar Alemini biraz inceleyerek akılları ile öne çıkan Dünyanın En Zeki 5 Hayvanını birlikte inceleyelim.

 


🦍  Şempanzeler

Eğer hayvanların zekası insanların zekasıyla kıyaslanacak olursa şempanzeler en başta olmalı. İnsan genleri ile Şempanze genlerinin en az %98 i özdeştir. Şempanzeler araçları kullanılır, organize olmuş bir grup biçiminde avlanır ve şiddet eğilimleri vardır. Her hayvan grubunun farkı davranışları vardır.Saha gözlemleri ve laboratuar deneyleri şempanzelerin empati ve öz-farkındalık yeteneğine sahip olduklarını göstermektedir.

 


🐶 Köpekler

Temel itaat kanunlarına göre köpekler akıllı mı yoksa gerçekten iyi mi? Örneğin, oturmayı, uzanmayı ve getirmeyi öğrenebilirler, sahiplerinin onlara karşı davranışlarını okuyabilirler. Araştırmalar, en azından sözel olmayan ipuçlarına karşılık olarak yiyecek bulabileceklerini, bilim insanlarının başkalarının bakış açısını anlamadaki insan yeteneğine benzeyebilecekleri bir anlayış türünü ortaya koymaktadır.


🐙 Ahtapotlar

Bu bir bilimsel entrika meselesi, fakat bu kafadanbacaklılar kesinlikle denizde bulunan en cesur omurgasızlar arasında boy gösteriyor. Görsel ve dokunsal bilgileri işlemek için katlanmış loblar ve farklı bölgeleri kullanır. İnsan beyninin karmaşık özellikleri ile benzerlik taşır.


🐿 Sincaplar

Araştırmacılar, geçenlerde, kemirgenlerin hırsızlık olaylarını engellemek için aldatıcı önbellekleme çalışmalarının ayrıntılarını sunduklarını bildirdi. Bir laboratuvar deneyinde, sincapların insanların fıstıklarını çaldığını gözlemlemiştir. Araştırmacılar, sincapların başkalarının niyetlerini yorumlayabileceğine dair bir işaret bulmayı deniyordu, ancak bu sadece bir öğrenilmiş davranış durumu olabilirdi. Diğer çalışmalar, Sincapların çikolatanın fındıklarını nereye sakladıklarını hatırlamaları için üç boyutlu haritalar yaptığını göstermiştir.


🐘 Filler

Beyinlerinin çok büyük olması, fillerin dünyada ki yollar hakkında birsürü şey bilmesi gerektiğini öne sürüyor . Aile üyelerini teselli edip, diğer türlere ihtiyaç duyduklarında yardım etmek, suda oynamak ve ayaklarında hissedilen titreşimler yoluyla birbirleriyle iletişim kurdukları gibi insanların duygularına benzer özellikler sergiledikleri görülmüştür.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir