Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

BURAK MEHEL 19 Kas 2018 Seyahat 82  0

Dünyada bulunan ülkeler arasında küçük yüz ölçümleriyle nam salmış bazı ülkeler vardır. Bu ülkeler diğer ülkelerin şehirlerinden bile daha küçüktür. Ülkelerin nüfusunu ve yüz ölçümünü gördüğünüz zaman kendi memleketinizi düşünerek “burası nasıl dünya ülkesi olmuş ya” diyebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğiniz dünyanın en küçük ülkeleri listemiz.

🌏Vatikan

Vatikan devleti olarak bilinen Vatikan’ın yüz ölçümü belki inanmayacaksınız ama sahiden 0,44 km² dir. Ülke halkının nüfusu toplam 800 kişidir. 1929 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olan bu ülkede Katolik Hristiyanlarının lideri Papa yaşamakta aynı zamanda ülkeyi yönetmekte. İtalya’nın sınırları içerisinde bulunan bu ülkenin kendi bayrağı ve plakasıda var.

🌏Monako Prensliği

Monako, Vatikanın ardından 2 km² lik yüz ölçümü ile dünyada bulunan en küçük ikinci ülkedir. Ülkenin kara sınırları Fransa devletinin içinde yer almaktadır. 38.000 nüfusu bulunan ülkenin önemli geçim kaynakları turizm, balıkçılık ve gemi sevkiyatıdır. Ülke dünya tarafından gece hayatı ve kumarhaneleriyle tanınmıştır.

🌏Nauru Cumhuriyeti

21 km² yüz ölçümü ve 10.000 nüfusuyla dünyanın en küçük ülkeleri listemizde 3. sırada yerini alan Nauru Cumhuriyeti, Güney Pasifikte bulunan Mikronezya adalarının içerisinde bulunan Pleasant adasında bulunmaktadır. Ülkenin geçim kaynağı hindistan cevizi üretimidir. Beslenme rahatsızlıklarından dolayı ülkede bulunan insanların büyük bir kısmı obez hastalığıyla karşı karşıyadır.

🌏Tuvalu

Büyük Okyanusya sınırları içerisinde bulunan 9 adayı kapsayan bu ülke, 25,9 km² lik bir yüz ölçümüne sahiptir. Bu sebeple dünyadanın en küçük ülkeleri sıralamasında 4. sırada bulunuyor. Nüfusu 11.000 civarında olan bu ülkenin en önemli geçim kaynağı ceviz ve balıkçılıktır.

🌏San Marino

İtalya’nın kuzeyinde bulunan San Marino 61,2 km² lik bir yüz ölçümüne sahiptir. Nüfusu 34.000 olan bu ülke bu sebeple dünyanın en küçük ülkeleri listesinde 5. sıraya yerleşmiş durumdadır. Ülkenin geçim kaynağı turizm ve bankacılık sektörü üzerine kurulmuştur. Bu ülke dünya çapında festivalleriyle tanınmıştır.

🌏Liechtenstein

Avusturya ve İsviçre arasında bulunan bu ülke 160 km²’lik yüz ölçümüne sahiptir. Nüfusu 38.000 civarında seyretmektedir. Nüfusu az olmasına rağmen ülkenin eğitim seviyesinde ki yüksek konum sebebiyle burada insandan çok şirket vardır. Dünya eğitim sıralamasında kaçıncı sırada diye sorarsanız , 10. sırada bulunmakta.

🌏Marshall Adaları

Marshall Adaları Kuzey pasifik okyanusu üzerinde bulunan 181 km² lik yüzölçümüne sahip bir ada ülkesidir. Nüfusu 54.000 civarında olan bu ülkenin geçim kaynağı Hindistan cevizi yağı ve balıkçılıktır. Dünyada deniz ürünlerinden yapılan yemekleri ile bilinir.

🌏Seyşeller Cumhuriyeti

Seyşeller Cumhuriyeti 270 km² lik bir alana sahip 115 tane adadan oluşan 82.000 nüfuslu bir ada ülkesidir. Ülkenin geçimi Tarım ve Turizm üzerine kurulmuştur. Bu kategorilerde dünya sıralamasında üst sıralarda bulunmaktadırlar.

🌏Maldiv Cumhuriyeti

Maldivler olarak bilinen bu ülke, hint okyanusu üzerinde bulunan 1200 tane adadan oluşmaktadır. Ülkenin yüz ölçümü 300 km² olup, nüfusu 440.000’dir. Ülke tamamen Turizm sektörü üzerine kurulmuştur.

🌏Saint Kitts ve Nevis Federasyonu

Karayipler sınırları içerisinde bulunan Saint Kitts ve Nevis Federasyonu’nun nüfusu 55.000 dir. 360 km² gibi bir alana kurulmuş bu ülkenin en önemli geçim kaynağı Turizm’dir. Ülke bağımsızlığını 1983’te ilan etmiştir.

Van Gezi Rehberi, Van’da Gezilecek Yerler
Karadeniz
Karadeniz’in En Güzel Sahil Kasabaları
Daha Önce Keşke Görseydim Diyeceğiniz 5 Doğal Cennet
Daha Önce Keşke Görseydim Diyeceğiniz 5 Doğal Cennet
Dünya Üzerinde Bulunan En Lanetli Yerler
Dünya Üzerinde Bulunan En Lanetli Yerler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir