Dünyanın En İyi Derbileri

Dünyanın En İyi Derbileri

BURAK MEHEL 18 Kas 2018 En'ler 219  0

Futbolda her karşılaşmanın ayrı hırsı,rekabeti ve heyecanı vardır. Futbol, tarif edilemez bir sürü duyguyu içinde barındıran bir spor dalıdır. Taraftarların takımlarına bağlılıkları ve yapılan tezahuratlar bunun en iyi göstergesidir. Konumuzla alakalı olarak bu heyecanı olması gerekenden fazla yaşatan ezeli rekabetler var. Dünya’da bulunan her ligde böyle rekabetler var. Bu derbileri sizin için derledik.

⚽ Barcelona – Real Madrid

Real Madrid ve Barcelona, herkes için varılmış ortak bir kanı olarak yüzyılın rekabeti olarak düşünülür. İspanya Futbolunun en büyük iki takımının karşılaşması, El Classico diye bilinen bu derbidir. Krallık takımı olan Real Madrid ve Cumhuriyetçileri temsil eden Barcelona arasındaki bu dev rekabette, aralarında oynanan lig maçlarını baz aldığımızda toplam 206 maç oynanmıştır. 206 karşılaşmanın 85 galibiyetle en çok galibiyeti olan takımı Real Madriddir. Barcelona ise ezeli rakibini 79 kere yenmeyi başardı. 42 maç ise beraberlikle sonuçlandı. Derbi tarihinin en farklı galibiyeti, 1943 yılında oynanan İspanya Kral Kupası karşılaşmasında Real Madrid Barcelonayı 11-1 gibi ezici bir skorla yendiği karşılaşmada alınmıştır.

⚽ Boca Juniors – River Plate

Arjantin Liginin en büyük derbisi olarak gösterilen Süper Classico, dünyanın en büyük 3 derbisinden biridir. 1905 yılında kurulan bu iki takımın rekabeti temsil ettiği sınıflardan gelmektedir. Halk arasında zenginleri temsil eden takım River Plate olarak gösteriliyor. Boca Juniors ise fakir kesim taraftarlarını temsil ediyormuş.

⚽ Galatasaray – Fenerbahçe

Kıtalararası Derbi olarak adlandırılan Ezeli Rekabet Ebedi Dostluk felsefesiyle yaşayan bu derbi dünyanın en büyük üç derbisinden biridir. 1905’te kurulmuş olan Galatasaray ile 1907’de kurulan Fenerbahçe ilk maçını 17 Ocak 1909 tarihinde, özel bir maçta gerçekleştirdi.Union Club Stadyumunda gerçekleşmiş olan bu maç 2-0’lık Galatasaray galibiyetiyle sonuçlanmıştı. İstanbul Futbol Ligi adıyla kurulmuş ligde , 9 Ocak 1910’da oynanan ve iki takım arasındaki ilk resmî maç olan ikinci maç, Galatasaray’ın 3-0’lık net bir galibiyet ile staddan ayrılmasıyla sonuçlandı. Galatasaray, 1914 yılına kadar rakibiyle oynadığı hiçbir maçta gol yememiştir. 4 Ocak 1914 tarihinde oynanan maçta Fenerbahçe Galatasaray karşısında 4-2 lik bir skorla ilk galibiyetini almıştır. İki takım arasında bugüne kadar 381 maç oynanmıştır bu maçların 149 tanesini Fenerbahçe ,127 tanesinde ise Galatasaray kazanmıştır 105 maç ise beraberlikle bitmiştir. İki takım arasında ki en farklı galibiyet Galatasaray’ın 12 Şubat 1911’de aldığı 7-0 lık galibiyettir. 21. yüzyıl içinde ise en farklı galibiyet 6 Kasım 2002 tarihinde Fenerbahçenin aldığı 6-0 lık galibiyettir.

⚽ Celtic – G.Rangers

Dünyanın en eski derbilerinden olan Celtic-G.Rangers rekabetinin kökeni insanlar arasında bulunan mezhep çatışmasından geliyor. Hristiyanlığın bir mezhebi olan Protestanlığın temsilcisi G.Rangers 1973 senesinde kurulmuştur. 15 yıl sonra ise Katolik temsilcisi Celtic kurulmuştur. Takımların isimleri dahi temsil ettiği mezheplerle alakalı olarak verilmiştir. İngiliz ve protestanlığı temsil etmesi sebebiyle G.Rangers ismi verilmiştir, Celtic’e iskoç halkı olan Keltleri temsil ettiği için bu isim verilmiştir.

⚽ İnter- Milan

Dünyanın en büyük derbileri sıralamasında yerini alan bu İtalyan derbisinin aralarındaki rekabet sadece birbirlerini geçip zirveye oynamaktır. Yani aralarında , ne sosyal statü ne mezhep ne de toplumsal sınıf temsilciliği çatışması vardır.

⚽ Manchester United – Liverpool FC

Futbolun Beşiği olarak adlandırılan İngiltere’de Manchester şehri takımı olan Manchester United ve Liverpool şehri takımı Liverpool FC takımlarının aralarında ki rekabette dünya derbileri arasında yerini almıştır. Bu iki takım ilk maçını 12 Ekim 1895 yılında Liverpool FC takımının stadında karşılaşmış ve Liverpool’un 7-1 gibi net bir skorla sahadan ayrılmasıyla sonuçlanmıştır. Aynı zamanda bu skor iki takım arasında ki karşılaşmalardaki en farklı skordur.

⚽ Ajax – Feyenoord

Bu derbinin adı dünya çapında “Nefret Derbisi” olarak bilinir. Hollandanın en köklü 2 takımının ev sahipliği yaptığı dünyanın en büyük 4. derbisi olarak gösterilir. Eğlence şehri olan Amsterdam ile işçi şehri olan Rotterdam’ın takımlarının karşılaştığı derbidir. Nefret Derbisinin en farklı maçı 18 Eylül 1983’te oynandı. Ajax Feyenoord’u 8-2 gibi bir skorla devirmeyi başarmıştır.

Spor Yapmak İçin Kilo Vermek Gerekli Midir ?
Güç ve Kuvvet Kazanmak İçin Spor Yapmak
Kayak
Kış Tatili İçin Kayak Merkezi Önerileri!
Hayvanlar
Beslediğiniz Hayvanlara Göre Karakterinizi Yorumladık!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir