Spor

Dünyada Bulunan En İlginç Sporlar

BURAK MEHEL 11 Kas 2018 En'ler 117  0

 

Dünya üzerinde bilinmeyen birsürü spor dalı vardır. Herhangi komik bir olay olduğunda öğreniyoruz genellikle böyle sporları, trajikomik durumlar sayesinde dünyada bulunan farklı spor dalları hakkında bilgi ediniriz. Biz komik bir vâka yaşanmadan ismini duyduğunuzda tebessüm edeceğiniz 5 spor dalını size anlatalım. Hadi beni takip edin!

 


1️⃣ Bataklık Dalışı

Halk arasında “Bog Snorkelling” olarak bilinen bataklıkta yüzme sporudur. Çamurda ne kadar zor hareket edildiğinin hep birlikte farkındayızdır sanırım. Adamlar bu işi spora çevirmiş. Olayı anlatıyorum, düz bir yarış parkurunda gözlük ve şnorkel yardımıyla yüzücüler çamura dalarak birbirleriyle yarışmaya başlar. Normal yüzmeden tek farkı yüzmede geçerli kurallar burada geçerli değil. Yüzme kurallarıyla aynı olan tek kural ayakları kullanarak yüzmektir.


2️⃣ Eş Taşıma

Finlandiya’da 1922 yılından bu yana resmi ata sporu olarak bilinen Eş Taşıma yarışında, en önemli ekipman bir kadındır. Erkekler kadınları sırtına alarak engeller ile dolu 245 metre uzunlukta bir parkurda diğer rakipleriyle kıyasıya yarışır.


3️⃣ Zorbing

Plastik bir topun içine girerek güvenlik ekipmanlarıyla sabitlenerek yamaçtan aşağı yuvarlanıyorsunuz. Bu sporun tarihi 10 yıl gibi bir zamana dayanır. Dışarıdan bakıldığında çok tehlikeli bir spor olarak görülse de risk oranı %0 denilecek kadar azdır. Bu sporu yapan kişiler oldukça zevkli olduğunu söylemekten asla kaçınmıyor.


4️⃣ Peynir Yuvarlama

İsmiyle yargıladığımızda gülmemek için insanın kendini zaptetmesi gerektiğinde hemfikiriz galiba. Ama malesef ki böyle bir spor var. Hatta İngiltere’de her yıl düzenli olarak yapılıyor. Yarışmacılar bir yamacın başından aşağı doğru koşarak yukarıdan yuvarlanan peyniri yakalamaya çalışıyorlar.


5️⃣ Curling

Futbol gibi bir takım oyunu olan Curling’in tarihi 1500’lü yıllara dayanıyor. 46 metre uzunlukta bir buz parkurunda oynanan bu oyun, 4 kişilik takımlar halinde oynanır. Buz pistinin üzerinde bulunan sarı ve kırmızı renkli taşları pistin merkezinde bulunan daireye taşımaya çalışırlar. 10 setlik bir dilimden oluşan bu sporun sonunda en çok taş götüren takım yarışın galibi olur.

Spor Yapmak İçin Kilo Vermek Gerekli Midir ?
Güç ve Kuvvet Kazanmak İçin Spor Yapmak
Kayak
Kış Tatili İçin Kayak Merkezi Önerileri!
Hayvanlar
Beslediğiniz Hayvanlara Göre Karakterinizi Yorumladık!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir