Dikkat Dağınıklığına Kesin Çözümler

Murat Civelek 24 Oca 2019 Eğitim 30  0

Dikkat dağınıklığı; yaptığımız bir işle fiilen ya da zihnen ilgilenirken dikkatimizi tam olarak yaptığımız işe veremeyişimizdir.  Küçük yaşlardan itibaren oluşan ve ileri de daha büyük problemlere de yol açabilen dikkat dağınıklığı en aza indirilmediği sürece, insanın meşgul olduğu bir işi yaparken dikkatsiz ve özensiz davranmasına da neden olur.

Yaş Farketmeksizin Herkeste Olabilir

Dikkat dağınıklığı küçük yaşta ki çocuklar ile erişkin insanlar da aynı belirtiler üzerinden görülebilir. Ama erişkinler de durum daha farklı, çocuklar da ise biraz daha düzeltme oranı yüksektir. Dikkat dağınıklığı çocuklar da eğitim gördükleri derslerin bazılarına iyi konsantre olurken bazılarına kendilerini verememeleri ile ortaya çıkabilir. Çocuk sevmediği derse kendini az verir bu da dikkat dağınıklığına yol açar. Yapılan işe ne kadar isteksiz ise bir insan o işe karşı dikkat dağınıklığı üst seviyededir. Örneğin bir öğrencinin sınavlar da birçok hata yapması dikkat dağınıklığı ile doğru orantılıdır. Kitap okurken okuduğumuz şeyi anlamamak tekrar okumak yada birkaç defa okuyarak anlamaya çalışmakta dikkat dağınıklığı ile ilgilidir. Dikkat dağınıklığının çözüm yollarından ilki motivasyondur. Yapılan işe bir ödül yada bir maddiyat gibi faktörler eklenirse kişi motivasyon sağlar. Yapacağı işi daha dikkatli yapmaya özen gösterir.  Fazla kitap okumakta dikkat dağınıklığına iyi gelir. Genel sağlığımız için de önemli olan spor ve düzenli uyku dikkat dağınıklığını aza indirir. Psikoterapiler eşliğinde seanslar alaraktan dikkat dağınıklığı aşılabilir.

Yararlı Yiyecekler Tüketin

Dikkat dağınıklığına bazı yiyecekler de yararlı olmaktadır. Bunların başında ceviz, fındık, çikolata, yumurta, yoğurt ve balık çeşitleri ( uskumru ve sardalya ) gelmektedir. Bu yiyecekler hem sağlığımız için birçok vitamin içeririr hem de beyin ve sinir hatlarımızı kuvvetlendirdikleri için dikkat dağınıklığı gibi psikolojik alt yapılı sorunlara da iyi gelir.

Anaokulu Seçerken Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?
Yabancı Dil Bilmenin Önemi ve Faydaları Nelerdir ?
Sır Tutmak ve Yalan Söylemek
Motivasyon Arttırma Yöntemleri Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir