Daha Önce Keşke Görseydim Diyeceğiniz 5 Doğal Cennet

Daha Önce Keşke Görseydim Diyeceğiniz 5 Doğal Cennet

GİZEM TURHAN 05 Ara 2018 Seyahat 82  2

 

Türkiye’nin her bir şehrinde doğa harikası bulunmaktadır ama bunu bizler çok az biliriz oysa keşfedilmeyi beklemekte olan çok sayıda doğa harikası bulunmaktadır. Yeni yerler keşfetmek isteyenler,gezip görmek ve öğrenmek isteyenler için, Türkiye’de bulunan Daha Önce Keşke Görseydim Diyeceğiniz 5 Doğal Cenneti sizlerle paylaşacağız.

Narman Peribacaları (ERZURUM)

Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan,erozyonun milyonlarca yıllık etkisi sonucunda oluşan Narman Peribacaları, Narman ilçesinde ‘Narman Kanyonu’ olarak da bilinmektedir.Her yıl şenlikler düzenlenen kanyon da Erzurum ve çevresindeki illerden ziyaretçiler gelmektedir. Görseli açısından ülkemizin dünya çapında en nadide yerlerinden olan Kapadokya’ya benzemekte olan bu yer, Erzurum halkı arasında “Kırmızı Periler” olarak adlandırılmıştır. Narman&Pasinler kara yolu üzerinde olan ‘Narman Peribacaları‘ ulaşım yönünden oldukça rahat bir konuma sahiptir.Erzurum’un bu doğa harikası peribacaları; “UNESCO” Dünya Geçici Miras Listesinde yer almaktadır.

peribacalar

Gelin Kayası (GİRESUN)

Giresun‘un merkezine yakın bir mevkide bulunan Mesudiye Köyü bölgesinde Kemaliye yolu üzerinde bulunan ‘Gelin Kayası‘ çok imkansız bir duruşa sahiptir oldukça büyüleyici ve ilginçtir. Fotoğrafta da gördüğünüz üzere iki dev kütlenin nasıl üst üste gelmiş olabileceğini ve o dağın yamacında nasıl durabildiği insanları düşündürtmüş ama mantıklı bir cevap bulunamamıştır.Ve adını da anlatılan hikayesinden almıştır,tabi ki gerçekliğini bilemeyiz.Kısaca anlatmak gerekirse; Genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek istendiğinden ve buna karşı çıkamamıştır.İçten içe başka bir delikanlı ile evlenmek istiyormuş.Ama ailesinden korkuyormuş,sevmediği bir erkeğe verilmesine engel olunamamış. Düğün tarihi gelince koca evine gelin olarak yolcu edilirken,gelin alayı önünde at üzerinde götürülürken içinden Allah’a dua edip; “Allah’ım, beni sevmediğim koca eline düşürme, taş et dondur” demiş.Temiz kalpli gelinin duası kabul olmuş ve gelin alayının önünde atın üzerinde taş olmuş.Tabi bu ne kadar doğru bilemeyiz anlatılan budur.

gelinkayası

Karapınar Kumulları (KONYA)

Konya’da bulunan yaklaşık 5,000 hektarlık alanı kaplayan “Karapınar Kumulları” Türkiye’nin tek çölü olma özelliği taşımaktadır.Buzul çağına kadar uzanan tarihiyle dikkat çeken karapınar kumulları büyük bir gölden kalan tortu ve millerin rüzgarla taşınıp birikmesiyle oluşmuştur.Ziyaret edenlere tam anlamıyla bir çöl deneyimi yaşatan Karapınar çölü aynı zamanda kumulların tepesinden muhteşem manzaralar sunmaktadır. Tavsiye olarak gidecek kişilerin yanında bol miktarda su taşımaları ve araçların kumullara saplanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini hatırlatmakta yarar var.

karapınarkumulları

Frig Vadisi (AFYON)

Afyonkarahisar’da yer alan Frig Vadisi, Eskişehir’e 77 km, Çifteler’e (Eskişehir) 40 km, Seyitgazi’ye ise 31 km mesafede bulunmaktadır.Çok sayıda oyma anıt kalıntısı vardır, tümülüs (mezar) ve kült (tapınak) merkezinin olduğu Frig Vadisi, özellikle sonbahar aylarında yürüyüş yapanların tercih ettiği bir yerdir. Friglerin dokunduğu herkesi altına çeviren kralı (eşek kulaklı) Midas’ın coğrafyası olan Frig Vadisi’nin kalbi ‘Yazılıkaya’ , Frigya sanatının en özgün yapılarından ‘Midas Anıtı’, ‘Zeus Tapınağı‘, ana tanrıça ‘Kibele’ ve kült merkezi ‘Pessinus’ gibi efsanelerle dolu doğa harikalarını görmeye değer bir yerdir.

frig vadisi

Seben Yaylaları (BOLU)

Bolu, 300’ü aşkın yaylasıyla Batı Karadeniz’in en zengin illeri arasında yerini alır. Bolu’da ormanlarla kaplı dağlar üzerin de, akarsuların geçtiği, ve yemyeşil düzlüklere yayılan çok sayıda yaylalar bulunmaktadır. Kiraz Dağı çevresinde, ortalama 1,500 m yükseklikte olan “Gerenözü” ve “Kınık yaylaları”, Seben ilçesinin en önemli yaylaları arasında yer almaktadır. Seben Yolu üzerinde, Taşlıyayla mevkisinde bulunan 844 hektar alanı kaplayan “Taşlıyayla Göleti” yaylalarla birlikte ziyaret edilmektedir.

sebenyaylaları

Van Gezi Rehberi, Van’da Gezilecek Yerler
Karadeniz
Karadeniz’in En Güzel Sahil Kasabaları
Dünyanın En Küçük Ülkeleri
Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi
Dünya Üzerinde Bulunan En Lanetli Yerler
Dünya Üzerinde Bulunan En Lanetli Yerler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir