Cilt Lekeleri İçin Kesin Çözümler

Murat Civelek 24 Oca 2019 Sağlık 28  0

Cilt lekeleri, kimi insanlar için büyük bir sorun olmazken kimi insanlar için ise insan içine çıkamamak kadar psikolojik sıkıntılara yol açabilecek bir problem arz edebilir. Genellikle yanlış güneşlenme, ergenlik döneminde kalan sivilce izleri ve aknelerin alt yapısını oluşturduğu cilt lekeleri evde yapılabilen birkaç maske ile de giderilebilir.

Güneşli Havalara Dikkat

Lekeler eski bir yara izi ya da kahverengi nokta şeklinde bir ya da birden çok şekilde ciltte görülebilir. Leke oluşumun da güneş yanmaları çok önemlidir.  Genellikle yanlış güneşlenme leke oluşturur. Bu yüzden cilt lekelerine karşı alınacak ilk önlem güneş kremleridir. Yazın ya da kışın güneşli havalarda koruyucu güneş kremleri kullanmanız lekeleri azaltır. Kullanacağınız kremler C vitamini içerikli ve kaliteli olmalıdır. Bu sayede lekelerin çoğalması da önlenir. Genel de kadınlarda görülen cilt lekeleri çok fazla makyaj yapılması sonucu da ortaya çıkabilir. Bu yüzden makyaj yaparken aşırıya kaçmamak gerekir. A, C ve E vitaminleri cildimizi yakından ilgilendiren vitamin grupları. Bu vitaminleri içeren yiyecekler tüketmek cildimiz de ki lekelere iyi gelir. Kivi, badem ve ay çekirdeği ve muadil besinleri tüketmek cilt sağlığımız için önemlidir. Sağlığımız için büyük tehdit olan sigara cilt lekelerinin oluşumunda dolaylı olarak yer alır. Bu yüzden sigarayı bırakmak ve kan dolaşımınızı hızlandırmanız gerekmekte. Bitkisel çaylar özellikle yeşil çay içerdiği ödem söktürücü etkisiyle cilt lekelerine iyi gelmekte. Belirli zaman aralıklarıyla haftada birkaç defa çikolata tüketmekte cilt sağlığına iyi gelmektedir.

Evde Yapılan Çözümler

Son olarak evde yapılan limon maskesi, maydanoz maskesi gibi doğal ve etkili cilt maskeleri; cildimiz de ki leke ve kırışıklıklara iyi gelmektedir.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir