Nimet Abla

Bir Ülkenin Şans Umudu: Nimet Abla Kimdir?

BURAK MEHEL 01 Oca 2019 Gündem 39  1

Eminönü’nde bir milli piyango bayisi.. Evet evet tahmin ettiğiniz gibi “Nimet Abla”.Bu bayiye Türkiye’nin her noktasından milli piyango bileti almaya gelen insanlar.. Söylediğimiz gibi buraya bilet almaya gelenler sadece İstanbul’dan değil, İstanbul’da olanlar sadece biraz daha şanslı.. Peki “Kimdir Bu Nimet Abla?” “Kimlere Ne Kadar İkramiye Kazandırdı?” “Nasıl Bu Kadar Ünlü Oldu?” hadi bu soruların cevabını birlikte bulmaya çalışalım..

Kimdir Bu Nimet Abla?

Nimet Abla

“Nimet Abla” gerçek adı ile Melek Nimet Özden’in hikayesi 1928 yılında başlıyor. Kocası Eminönü’nde tütün satarken dükkanında aynı zamanda Türk Tayyare Cemiyeti’nin çıkardığı milli piyango biletlerini de satmak için çabalıyordu. O yıllarda milli piyango biletlerinin satışını arttırmak için halka biletler veresiye olarakta veriliyordu, tabi veresiye satılan bu biletlerin parasını tahsil etmek bir o kadarda zordu. Bu zorluk karşısında Nimet Abla alacaklarını alamayıp iflas etti.

Bunun üzerine yine vazgeçmeyip Nimet Abla ve Eşi Türk Tayyare Cemiyet’ine bizzat başvurularını yaparak bayilik anlaşmasına vardı. Bu anlaşma sonrasında Eminönü’nde bulunan dükkanın tabelası değişerek “Nimet Abla” oldu.

Nimet Abla

1931 Yılında Adını Yurdun Dört Bir Yanına Yaymayı Başardı!

1931 senesinin yılbaşında Türk Tayyare Cemiyeti’nin yaptığı çekiliş sonucunda o zamanın büyük ikramiyesi olan 100 bin lira Nimet Abla’dan alınan bir bilete isabet edince, bir hayli ünlendi.
O yılların öne çıkan gazetelerinden olan İkbal, Tasvir ve Efkar gazeteleri ilk sayfalarında Nimet Abla ile yapılan röportajı ve Nimet Abla’dan alınan biletin sahibine büyük ikramiyesi teslim edilirken çekilen fotoğraf yayınlandı. Ve o sayfanın en başına “Talih Nimet Abla’dan Doğuyor” başlığı atıldı.

Hangi Senelerde Büyük İkramiye Kazandırdı?

Büyük ikramiye kazandırmasının en büyük sebeplerinden biri sattığı bilet sayısının normalden fazla olmasıdır. 1947, 1980, 1986, 1992, 1995 yıllarında Nimet Abla’dan satılan biletlere büyük ikramiye vurdu.

Nasıl Bu Kadar Ünlü Oldu?

Nimet Abla Anıtkabir

Satmış olduğu biletlere çıkan büyük ikramiyelerin kendi bayisinden çıktığına dair gazetelere ilan veriyordu, aynı zamanda bayinin kapısına büyük büyük afişler asıyordu. Nimet Abla aynı zamanda Atatürk hayranı bir kadındı. Bu sebeple her yıl Atatürk için mevlit okuturdu.

Reynmen – Derdim Olsun, 1 Günde 8 Milyon İzlendi
Özlem Parlu Kimdir ? Ebru Polat’a Yakın İsim..
#10YearChallenge Etiketi Nedir, En Komik Paylaşımlar
20 Bin Öğretmen Ataması Sözlü Mülakat Sonuçları AÇIKLANDI


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir