Akıllı Telefon

Bir Devrin Başlayışı: Akıllı Telefonlar

BURAK MEHEL 08 Ara 2018 Teknoloji 55  0


Türkiye’de ilk olarak 1994 yılında Motorola model bir cep telefonu kullanıldı ve ilk Türkiye’de ilk SMS, 1995 yılında gönderildi. Geriye dönüp baktığımızda şuan akıllı telefonların kullanımı Türkiye’de fazlasıyla yaygındır. Zira şuan birisinin akıllı telefonunun olmayışı bize garip gelmektedir. 


2017 yılına baktığımız zaman Türkiye’de satılan akıllı telefon miktarı yaklaşık olarak 12 milyondur. Türkiye’de en çok satışı yapılan akıllı telefonlar ise Samsung ve iPhone markalarıdır. 2007 yılında piyasaya sürülmeye başlayan akıllı telefonlar, Türkiye’de fazlasıyla yaygınlaşmış durumdadır. Birçok fonksiyona sahip oldukları için günlük yaşamın vazgeçilmez bir gerekliliği halini almışlardır.

Türkiye’de Akıllı Telefon Kullanımı ve Üretimi


Türkiye’nin yaklaşık %85’i akıllı telefon kullanmaktadır. Geriye kalan kısmın çoğunlu standart cep telefonu kullanırken, kullanmayan kısım ise oldukça azdır. Günümüzde akıllı telefon sahiplerinin %10 bir yılda, yaklaşık olarak %20’si ise iki yılda bir akıllı telefonunu değiştirmektedir.
Türkiye’de ilk olarak yerli akıllı telefon üretimi Turkcell’in T serisi ile gerçekleşmiştir. Casper ise 2018 yılında üretimlerine akıllı telefon üretimini de ekleyeceğini duyurarak, akıllı telefonlarını Türkiye’de üreteceğini söylemiştir. Günümüzde akıllı telefon ile diğer insanlarla görüşme yapmamızın yanı sıra, banka işlemleri, hesaplar, fotoğraf çekme ve paylaşma, oyun oynama, film ve dizi izleme, internet üzerinden birçok konuya ulaşma, alıveriş yapma gibi birçok işlemi gerçekleştirebilmekteyiz.
Her geçen yıl akıllı telefonlar için yeni özellikler geliştirilmektedir ve yeni işlevler kazandırılmaktadır. Ayrıca estetik açıdan tasarımları da oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de kullandığımız akıllı telefonların %100 yerli üretimi olduğunu söylemekte güçtür. Sonuçta parçalar yurtdışından birçok ülkede temin edilebilmektedir. Ancak akıllı telefon üreticileri olarak Vestel, General Mobile ve Reeder gibi markaları Türkiye’nin yerli akıllı telefon üreticisi olarak örnek verebiliriz. Türkiye’nin gelecekte akıllı telefonda daha çok gelişmesini umuyoruz.

Google Asistan
Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?
İphone XS
iPhone XS ve iPhone XS Max Türkiye’de Satışa Çıktı
Suya Düşen Telefon
Suya Düşen Telefona Yapılması Gerekenler!
Girişimci
Türkiye’deki En İyi Girişimler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir