Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar

Murat Civelek 22 Oca 2019 Hayvan 40  0

Sokak Hayvanları ve Belediyeler

 Biz doğanın sahibi değil, sadece bir parçasıyız. Tıpkı sokağımızı, mahallemizi paylaştığımız hayvanlar gibi. Hayvanlar sadece vahşi doğada ve ormanlarda yaşamıyorlar. Türkiye’de İstanbul gibi metropol olmuş şehirlerde bile çok sayıda sokak hayvanı yaşamaktadır. Birey olarak onlara ulaşabilmemiz, yardım etmemiz günlük koşuşturmada zor olabilir bunun için belediyeler gibi kurumlara büyük sorumluluklar düşmektedir. Belediyelerimiz de kalabalıklaşan ve betonlaşan şehirlerde doğalarına biraz daha yabancılaşan sokak hayvanları için pek çok hizmet verilmektedir.

 Sokak Hayvanları İçin Belediyelerin Yaptığı Çalışmalar:

  •  Barınaklar kurmak,
  •  Rehabilitasyon merkezleri kurmak,
  •  Kısırlaştırma, aşılama yapmak ve gerekirse hayvanı tedavi etmek,
  •  Sokaklarda su ve mama otomatları oluşturmak,
  •  Sokak hayvanları için veteriner hekim çalıştırmak,
  •  Sahiplenme işlemleri için gerekli süreci yürütmek

            Sokak hayvanlarının hayatlarını güven içinde devam ettirebilme, hastalık, üreme ve en önemlisi yiyecek bulma gibi sorunları konusunda belediyelerimiz pek çok katkı sağlamaktadır. En önemli sıkıntı olan beslenme sorunu için sokaklarda mama otomatlarının olması onlara yapılacak en büyük yardım çünkü yiyecek bulabilmek büyük ve betonlaşan şehirde sokak hayvanları için gerçekten büyük bir sorun olmaktadır. Belediyeler sokak hayvanlarının sağlık sorunları için kurumda pek çok veteriner hekim çalıştırmaktadırlar. Üreme ve hastalıkların kontrol altına alınması için bu hizmet son derece önemlidir.

 Sokak Hayvanları İçin Halkın Bilinçlendirilmesinde Belediyelerin Rolü:

            Belediyelerin sokak hayvanları için çeşitli seminer ve bilinçlendirme toplantıları yapması,

 Okullarda özellikle ilköğretim öğrencilerine hayvan sevgisi ve duyarlılığı kazandırmak için çeşitli ders ve etkinlikler yapılmasına aracılık etmek, Zaman zaman reklam panolarında halkta duyarlılığı arttıracak paylaşımların yapılmasıdır. Özellikle kış soğuğu ve yaz sıcakları için halktan sokak hayvanlarına yapılması gereken yardımlarla ilgili belediye resmi sosyal medya hesaplarından paylaşımların yapılmasıdır.

            Sokak hayvanları için belediyelerin parklara yaptığı şirin kedi evleri, kuş yuvaları onlar için çok iyi bir sığınak olmaktadır böylelikle hem hayvan doğadan kopmamış olup hem de kışın aşırı soğuk havadan ve yazın sıcağından koruna bilmektedirler. Hayvanların olmadığı bir dünyayı düşünmek mümkün değil ama bizim birey olarak yapabileceklerimizin sınırı olduğu için ve bu işlerin sistemli olabilmesi için belediyelerin yardımı olmazsa olmaz. Sokak hayvanları konusunda duyarlılığa sahip belediyelerimizin çok olması, hayvan severler ve tüm insanlar için çok sevindiricidir. Şüphesiz buna en çok sevinenler yine sokak hayvanlarıdır.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Uyuşturma Yöntemiyle Hayvanlara Müdahale


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir