Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?

Murat Civelek 31 Oca 2019 Sağlık 56  0

BEBEK GELİŞİM SÜRECİNDE MEYVELİ YOĞURT YİYEBİLİR Mİ?

Bebekler geldikleri ailenin neşe kaynağı olmakla beraber getirdiği sorunlarla ve nasıl çözüleceği bilinmeyen problemlerle hayatımızda yer alıyor. Bebeklerin gelişim sürecinde verilen yiyecekler ve içecekler sürekli olarak doktor gözetimi ve kontrolünde olurken aileler de geçmişten gelen alışagelmiş bilgiler ile bebeklerini beslemeye çalışmaktadır. Anneler bebeklerin gelişim sürecinde yoğurt yiyerek gelişmesinin ne kadar önemli olduğunu bilirler. Lakin son dönemlerde çıkan meyveli yoğurtlar tadının tatlı olması, farklı renkte olması gibi sebeplerden dolayı bebeklerin sade yoğurt yerine meyveli yoğurtları tercih etmesi ile sıkça bebekler meyveli yoğurt yiyebilir mi? Sorusunu sormaktadırlar. Bu konuda birçok uzman hekim açıklamalar yaptı. Açıklamaların ortak noktası ise katkı maddeleri ile hazırlanmış yapay meyveli yoğurtları bebeklerinize yedirmeyin oldu.

UZMANLAR UYARIYOR: ÇOCUĞUNUZA YOĞURDU SİZ YAPIN

Paketli olarak satılan market ürünlerinin içinde katkı maddeleri olduğunu belirten uzman hekimler, paketli ürünlerin içindeki katkı maddelerinin bebeklerin tat duyularının ve yağ hücrelerinin gelişimini olumsuz etkilediğini ve ömür boyu sürecek kronik hastalıklara yol açtığını söyledi. Bebekler için en uygun olanı yaşadığınız bölgeye en yakın çiftliklerden alacağınız günlük taze sütün hazırlanarak yoğurt haline getirildikten sonra bebeklere verilmesi olduğunu belirten uzmanlar; bebekler meyveli yoğurt yiyebilir mi sorusuna ise evde yapılan organik yoğurtların içine karıştırıcı ile püre haline getirilen meyvelerin yoğurt içine katılarak bebeklere verilebileceği konusunda hem fikir.

Uzman hekimler meyveli yoğurt konusundan önce bebeklerin beslenmesi konusunda önemli uyarılara da yer verdiler. Uyarılar arasına her bebeğin ilk 6 aylık süreçte anne sütünün en önemli ve tek besin olduğunu bir bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerektiği konusunda hemfikirler. Bağışıklık sistemi, bebeğin organlarının gelişmesi, sağlıklı olabilmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinlerin anne sütünde saklı olduğunu söyleyen uzman hekimler ilk 6 aylık süreç içerisinde bebekler meyveli yoğurt yiyebilir mi sorusuna ise kesinlikle hayır cevabını vererek, bebekler ilk 6 aylık süreç içerisinde kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini anlatmaktadırlar. Bebekler meyveli yoğurdu 12 aydan sonra yemeye başlayabilirler.

Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları
İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir