Bankamatik Kartı Olmadan Havale/Eft Yapmak

Murat Civelek 16 Oca 2019 Finans 67  0

Bankalarda işlem yapmak isteyen insanlar özelikle maaş günlerinden sonra büyük kuyrukların oluşmasını sağlıyordu. Banka işlemlerinin internet üzerinden de yapılmaya başlaması ise bu sorun zamanla giderildi. İnternete bağlı olan bilgisayar ve akıllı bir telefonunuz varsa evde ya da herhangi bir yerden istediğiniz işlemi zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Peki,bankamatik kartı olmadan para transferi yapılır mı? “Son günlerde ATM’ler de bu özelliği desteklemektedir. Para göndereceğiniz kişinin telefon numarası gibi özelliklerini bilmeniz yeterli. Bankamatik kartı olmadan işlem nasıl yapılır? Kartsız işlem yaparken nelere dikkat edilir?

Bankamatik Kartı Olmadan İşlem Nasıl Yapılır?

Eğer banka hesabınız yoksa, fatura yatıracaksanız ama kartınızı unuttuysanız, para göndereceğiniz kişinin T.C. kimlik numarası ve banka hesap numarasını bilmeniz yeterli. İnternet yoluyla ya da ATM ye giderek para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz kişinin telefon numarasını da girerek gönderme işleminizi sağlayabilirsiniz. İlk olarak bankamatikte giriş kısmına bastıktan sonra kartsız işlem kısmına basmanız olacaktır.

Daha sonra para transferi yapacak olduğunuz kişinin T.C. kimlik numarasını dikkatlice girip, ardından banka hesap numarasını girmelisiniz. Daha sonra yatıracak olduğunuz miktarı girip onay tuşuna basmalısınız. Bu sayede paranız zahmetsiz bir şekilde gönderilmiş olacaktır.

Kartsız İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Kartsız işlem yaparken göndereceğiniz paradan az da olsa banklar belirli bir miktar transfer ücreti kesmektedirler. Onun için parayı göndereceğiniz kişi, parasını çekerken eksik miktarla çeker. Bunu engellemek istiyorsanız yollayacağınız paranın üzerine bir miktar daha ekleme yaparak gönderebilirsiniz. Ayrıca telefon müması, banka hesap numarası ya da T.C. kimlik numarası gibi bilgilerin eksiksiz ve yanlış olamamasına özen göstermelisiniz. Aksi taktirde para yanlış hesaplara transfer olabilir.

Özellikle şehir dışındaki yakınlara para yatırmak isteyip de banka ile ilişkisi olmayan insanlar açısından bu kartsız yöntem oldukça kolaylık sağlamaktadır. Eğer hafta sonu para gönderme işlemi yapacaksanız, göndereceğiniz kişinin de aynı bankayı tercih etmesi durumunda aynı gün para kişinin hesabında olur. Fakat aynı değilse gönderdiğiniz para, pazartesi günü kişinin hesabında olacaktır.

Bahis Oynamadan Önce Nasıl Analiz Yapılmalıdır ?
Kredi Notu Yükseltmenin En Etkili Yolları
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır ?
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir