Bamya

Bamya Sebzesinin Bilinmeyen 6 Faydası

BURAK MEHEL 24 Kas 2018 Sağlık 64  0

Bamya çiçekleri yeşil bir bitkidir. Sağlık açısından faydalı olduğu için sofraların vazgeçilmez yiyeceklerinden biridir. Bamyanın kendisi kadar tohumu da faydalıdır. Bamya tohumu içerdiği C vitamini ve potasyum ile insan sağlığına katkısı büyüktür. Bamya tohumu, C vitamini,potasyum,folik asit ve kalsiyum bakımından zengin bir yapıya sahiptir.Bamya tohumunu diyetinize dahil ederek daha hızlı zayıflayabilirsiniz. Zengin lif içeriğiyle kilo vermeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda vücudun şeker miktarını dengeler. Hadi birlikte Bamya Sebzesinin Bilinmeyen 6 Faydası nı inceleyelim.


1️⃣ Stresli Günlerinizin En Büyük Düşmanı

Yapılan araştırmalar bamya tohumunun antioksidan ve anti stres etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Stresi önlemesi diyabete yakalanma riskini de azaltır. Çünkü stres kan şekeri seviyesini yükseltici etkiye sahiptir.

bamyayemek


2️⃣ K Vitamini’ni Fazlaca Bulundurur

Bamya tohumunda en fazla bulunan vitamin K vitaminidir. Kemikleri güçlendiren K vitamini aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Bu bakımdan osteoporoz ve kırıklarda çok faydalıdır.

bamyayarar


3️⃣ Hücrelerin Büyümesini Engeller ve Doğrudan Karaciğeri Korur

Bamya tohumu tümör hücrelerini etkisiz hale getirirek yayılmasını önler. Düzenli tüketildiğinde karaciğer sağlığı açısından fayda sağlamaktadır.

bamyatohumu2


4️⃣ Kalp Sağlığınızı Düzene Sokar ve Kanser Riskini Azaltır

İçeriğindeki vitaminler sayesinde kanseri önler,kemikleri güçlendirir ve kalp sağlığını korur. Bamya tohumlarında yağ ve protein oranı fazladır. Bu bakımdan çok besleyici özelliğe sahiptir.

bamyatohumu


5️⃣ Şeker Hastalığına Deva

Bamya tohumunda bulunan prosiyanidinrutin,epikateşin ,kuersetin ve kateşin gibi antioksidanlar şeker hastalığına iyi gelmektedir.

bamyakapak


6️⃣ Kolon Kanseri Riskini Azaltır

Yemeklere ekleyeceğiniz bamya tohumu ile kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Yaz aylarında daha çok tüketilen bamyayı, ister sebze olarak ister tohum olarak yiyebilirsiniz.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir