Ballı Süt

Ballı Sütün İnsan Vücuduna Yararları

BURAK MEHEL 14 Ara 2018 Sağlık 65  0

Ballı süt lezzetiyle çoğu zaman öne çıkar. İnanması size kalmış ama, tatlı gereksiniminizi karşılamak için karşınızda bulunan binlerce seçenekten en iyisidir.. Üstelik uyumadan önce sıcak içecek gereksiniminizi karşılayıp uykunuzdan boğaz kurumasını engelleyebilirsiniz. Ballı sütün saymakla bitmez bir sürü yararı vardır. Bal, birçok hastalığın doğal reçetesidir. Bunun en büyük sebebi balın antibakteriyel, antioksidan ve mantar önleyici spesiyalitesi bulunmasıdır. Ayrıyeten sakinleştirici ve anti-enflamatuvar etkisi de bulunuyor. Bu etki nefes alma problemlerini çözmeye yardımcı olur. Süt geçmişten bu güne içinde bulunan A,B kompleks ve D vitaminleri ve kalsiyum gibi mineraller sebebiyle diğer meşrubat türlerinden daha çok tercih edilir.  Hayvan proteinleri ve laktik asit açısından daha zengindir. Bu sebeple, ballı süt sağlığınıza oldukça fazla fayda sağlayabilir. Bu yazımızda ballı sütün benzersiz faydalarını size 6 başlık altında sunmaya çalıştık.

Cildinizi Korur


Süt ile balın arındırıcı ve mikrop karşıtı bir özelliği olduğu için bu iki madde aynı anda karıştırılınca birlikte gerektiğince uyumlu bir biçimde çalışır. Bunları aynı anda karıştırarak kullanmak size sağlık ve göz alıcı bir cilt sunabilir. Ballı sütü içmek cildinize bedeninizin altından yardımcı olabilir. Ayrıca isterseniz ballı süt banyosu dahi yapabilirsiniz. İşte size ballı süt banyosunun tarifini veriyoruz, sonra fikri verdin nasıl olacağını anlatmadın demeyin 🙂 Biraz zengin işi ama olsun.

ballısüt

Ballı sütü küvetin içinde suyla orantılı miktarda karıştırın.
Vücudunuzu normal banyoda ne kadar duruyorsanız o kadar süre karışımın içinde tutun.

Sindirime Yardımcı Olur

Sütten ayrı olarak balın probiyotik özelliği de vardır. Bu özellik, yararlı bakterilerin gelişmesini büyük ölçüde etkiler. Bu bakteriler bağırsaklarınıza ve sindirim sisteminize çokca yardımcı olur. Diğer taraftan baktığımızda probiyotiklerin, sütün içeriğinde bulunan probiyotik türü olan bifidobakteriyum üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır. Buna bir şeyler ekleyecek olursak, balın içerdiği karbonhidratlar ve oligosakkaritler iyi huylu bakterileri harekete geçirerek etki etmelerini sağlar. Bu bileşik türleri, bakterileri sağlıklı ve sindirim sistemimizde etkili halde tutmaktadır. Bütün bunların sonucunda kabızlık, kramplar, şişkinlik, zararlı bakteri gibi sorunlar ortadan kaldırılır.

Vücudunuzun Direncin Arttırır

Her sabah evden çıkmadan önce ballı süt içmek vücut direncini büyük ölçekte attırır. Bunun en büyük nedeni ise, sütün içinde ve balın içinde bulunan protein ve karbonhidrattır. Bu ikisinin metabolizmayı uyarmada çok önemli bir görevi vardır. Her sabah ballı süt içmek, yaş ayrımı olmaksızın her insanın yapması gereken bir şeydir. Enzimler sebebiyle sütün içinde bulunan hayvan proteinleri temel aminoasitler ile parçalanır. Bunlar ileri zamanlarda bedeninizin kullanacağı proteinlere dönüşür. Bu işlemlerden çıkan fazla malzemeler, kullanılacak enerji olarak depolanır.

Kemik Sağlığında Etkilidir

ballısüt2

Bal, inanılmaz bir besin taşıyıcısı olma özelliğine sahiptir. Gıdalardan alınan besinleri, özellikle de kalsiyumu, vücudunuzun her yerine götürebilir. Bu, vücudunuzun besinleri çok daha kolay absorbe etmesine yardımcı olur. Süt, zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Balla birlikte içtiğinizde, vücudunuza, kemik sağlığınızla ilgilenmesi gereken besin maddelerini vermiş olursunuz. Ayrıca, kalsiyum emilimini optimize etmenize de yardımcı olur. Bu, yaşlandıkça oluşan osteoporoz ve eklem iltihabı gibi hastalıkları etkili bir şekilde önler.

Uykusuzluğa Meydan Okur

Uyumadan önce bir bardak ballı süt içmek, uykusuzluğun en çok vurduğu zaman uykuya çabucak dalmanıza yardımcı olan en çok uygulanan yollardır biridir. Malzemelere şöyle bir göz gezdirin. Bal ve süt bunu yapmak için tek başlarına bile etkilidir. Fakat birlikte karışım halinde olduklarında ikisinin gücü birleşir ve olması gereken etki daha hızlı olur. Bal çok tatlı çiğ olan bir besindir. Bedeninizin ürettiği insülin hormonu üzerinde çok daha fazla etkili olup onu dengelemenizi sağlar. Çünkü beyninizin daha fazla triptofan salgılamasını sağlar. Bu kimyasal daha sonra uykuya dalmanıza yardımcı hormon olan serotonine dönüştürülür. Sıcak süt midenizin daha rahat hissetmesini sağlar ve bunu sıcaklığının yardımıyla uygular. Ballı sütü yatmadan önce içmelisiniz.

Yaşlanmaya Karşı Oldukça Etkilidir

Süt ve bal kombinasyonu, vücudunuzun geri kalan kısmına da çok fazla fayda sağlar. Çünkü bu içecek vücudunuzu daha çevik ve dinç yapar. Bu karışımdaki antioksidanlar serbest radikallere saldırır. Bunların vücut sistemlerinizin tümünde büyük etkisi vardır. Serbest radikaller cildinizi aşındırır, kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini üretir ve vücudunuzun genel işleyişini bozar.Mümkün olduğunca ve olabildiğince uzun bir süre genç görünmek ve hissetmek istiyorsanız, bu süt ve bal karışımını kullanmanız size çok yardımcı olur.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir