Ayak Kokusunun Kesin Çözümleri

Murat Civelek 23 Oca 2019 Sağlık 34  0

Ayak kokusu; gün içerisinde ayaklarımızın ayakkabılar içerisinde uzun süre kalması sonucu oluşan rahatsız edici bir kokudur. Ayaklarımız da oluşan bakteriler koku yapar. Koku çoğaldığı zaman sosyal ortamlarda insanı bunaltır. Bu yüzden ayak sağlığımız için kokuyu önlememiz gerekmektedir.

Ayakkabı Seçiminize Dikkat Edin

Yanlış ayakkabı tercihleri, aynı çorapların sık kullanılması, uzun süre ayakların ayakkabı içerisinde kalması koku yapar. Bu yüzden ayaklarımızı bulduğumuz her fırsatta havalandırmak kokunun önüne geçer. Bazı çoraplar ayakları terletir. Bazıları ise terleyen ayaklarda ki teri tutmaz. İşte bu çorapları kullanmak kokuyu azaltır. Havalandırması olan, hava alan ayakkabılar tüketmek ayak kokusunun önüne geçer. Bir diğer önemli nokta ise ayakkabıların havalandırılmasıdır. Kullandığınız ayakkabıları kullandıktan sonra balkon gibi hava alan yerler de havalandırmak koku yapmasını en aza indirir. Aynı ayakkabıyı her gün giymekte koku yaptığı için farklı ayakkabılar giymek kokunun önüne geçer. Çorapları sık sık değiştirmekte kokuyu önler ve çorapları giymeden önce çoraplara pudra dökerseniz koku azalma yapar. Sık sık ayaklarınızı koku önleyici sıvılar ile yıkayın. Karanfil koku veren önemli bir bitki olduğu için ayakkabılarınızı havalandırırken içerisinde birkaç tane karanfil bırakmanız ayak kokusu için faydalı olur. Ayakkabılarınız eğer spor ayakkabısı ise ayda bir kere çamaşır makinesin de yıkayarak kokunun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ayak Kokusuna Bitkisel Çözümler

Son olarak ayak kokusu için bitkisel yöntemler de bulunmaktadır. Ayaklarınızı yıkadığınız leğen içerisine adaçayı, lavanta yağı yada sirke ekleyerek ayrı ayrı bir dezenfekte işlemi yapabilirsiniz. Böylece bakterilerin üremesini ve tekrardan koku yapmasını engellemeye başlamış olursunuz.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir