Pet Şişe

Atık Pet Şişelerden Neler Yapabilirsiniz?

GİZEM TURHAN 26 Kas 2018 YapYap 199  1

 

Pet şişeleri genellikle kullandıktan sonra çöplere atarız oysa işimize yaradığının farkında değiliz o yüzden pet şişe deyip geçmeyiniz.Geçenlerde yabancı bir grafik tasarımcının pet şişelerden yapılan geri dönüşüm müzesini gördüm.Adamlar kendilerini aşmış gerçekten takdir edilecek bir düşünce.Aslında bizler de onlar gibi şeyler tasarlayabiliriz ama nedense yok belki de bilmediğimizden belki de uğraşmak istemediğimizden,biz sizler için pet şişelerden neler yapabileceğimizi araştırdık.

Pet Şişeden Küpeler

Pet şişeden küpe yapabileceğini biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız gelin birlikte nasıl yapabileceğimize bakalım.

MALZEMELER

👉Plastik şişe
👉Makas
👉Pense
👉Küpe Kancası
👉Bıçak yada Maket Bıçağı

Plastik şişeyi makas yada keskin bir bıçakla (önerdiğim makas daha iyi bıçak biraz daha tehlikeli) keselim. Plastik şişenin kenarlarındaki çıkıntıları maket bıçağı yardımıyla temizleyebilirsiniz. Burada şişenin kullanacağımız kısmı gövdesidir. Şişenin orta kısmını segmente şeklinde keselim. Her bir parçadan istediğimiz boyutta yaprak şeklinde yada yaprak şekli de diyebiliriz keselim. Maket bıçağı ile çok bastırmadan kestiğimiz yapraklara çizgiler ekleyelim. Her bir yaprağı delik delme pensesi ile küpe kancasını takmak için birer tane delik açalım. Son olarak deliklere küpe kancasını takalım ve küpelerimiz artık hazır güle güle kullanın.

Plastik Şişelerden Puf Koltuk

Plastik şişeleri kullanarak oturma odanız için renkli puflar yapabilirsiniz.

MALZEMELER

👉15-16 adet plastik şişe
👉Koli Bandı
👉Elyaf
👉Dolgu Elyafı
👉1 Metre Desen Kumaşı
👉Silikon Tabancası
👉Kalın Karton veya Mukavva
👉Makas ve Bıçak

Öncelikle şişelerin kapaklarını kapatarak yan yana yuvarlak olacak şekilde diziyoruz ve koli bandı yardımıyla sıkıca sarıyoruz. Sağlam olması için şişelerin her birini sıkıca bantlayalım. Eğer pufu bahçede ya da balkonda kullanmayı düşünüyorsanız rüzgardan uçmaması için şişelere kum doldurunuz. Şişeleri bantladıktan sonra alt ve üst kısmına, kestiğimiz yuvarlak mukavvaları tutkalla yapıştırıyoruz. Hatta mukavva yerine suntada kullanabilirsiniz. Elyafı şişelere güzel bir şekilde sararak tutkal ile yapıştıralım ve kurumasını bekleyelim. Pofudukluk kazandırmak için dolgu elyafını oturma alanına üst tarafa koyalım. Son olarak renkli döşemelik kumaşımızı pufa silikon tabancası ile yapıştıralım.

Plastik Kapaklardan Dış Cephe

Belkide en zahmetli ve zor olanı da budur ama bu zahmete değecek güzel bir düşüncedir. Plastik şişelerin kapaklarını kullanarak köy evinizi yada bahçenizde bulunan kamelyalar ve ya ahşap yazlığınız için dış cephe tasarımı yapabilirsiniz. Plastik kapakları duvara çivi ile çakabilirsiniz. Bence etkileyici ve güzel bir tasarım. Elinize geçen binlerce plastik şişeleri değerlendirmenin en güzel yoludur.

Plastik Şişeden Lamba Yapımı

Pet şişeden lamba da değişik bir fikirdir. Peki nasıl yapılır ? Cevabı çok basit, Bu şık, hoş ve güzel lambayı yalnızca bir pet şişe yardımıyla yapabilmek insanı meraklandırıyor ve heyecanlandırıyor. Bunun için gerekli olan 2.5 litrelik bir fanta (evinizde ne varsa) şişesini birkaç kesme aleti yeterli oluyor. Diğer tasarımlara göre biraz fazla vaktinizi alacak olan bu tasarım, harcadığınız zamana değiyor. Birlikte pet şişeden lamba yapımı için gereken tüm bilgilere bir göz atalım. Öncelikle şişenizin kapak kısmını olduğunca dibine yakın olacak şekilde makas yada falçata yardımıyla kesiniz. Şişenin üzerindeki ambalajı çıkarın. Ambalaj yerine koli bandı ile bir şerit oluşturun. Şişenin kapak kısmından koli bandı yapıştırdığınız bölüme kadar olan kısma zımpara kağıdıyla zımparalayarak pürüzlü bir şekil oluşturun. Böylece ipliği buraya sararken kaymasını engellemiş olacaksınız.Şişenin ağız kısmına birkaç lastik bağlayın. İpliğinizin ucunu bu lastiklerin altına sıkıştırın ve oraya biraz silikon sürerek kurumasını bekleyin. O kısım kuruduktan sonra, lastiklerin altından itibaren ipliğinizi şişenin etrafında boşluk bırakmayacak şekilde sarmaya başlayın. Biraz daha sardıktan sonra sardığınız kısıma silikon sürerek kurumasını bekleyin. Koli bandı hizasına gelene kadar bu işlemleri tekrar etmelisiniz. Şişe üzerine sardığınız iplikler silikon ile tamamen kuruduktan sonra, şişeyi iki elinizle iplik sargısını yavaşça çevirerek yerinden kalıp halinde çıkmasını sağlayın.Kuruyan lamba kalıbınızın üst delik kısmından lamba duyunuzu geçirin ve tavana monte ederek sabitleyin. Duya takacağınız ampul ile lambanız hazırdır güle güle kullanın.

Karton Kutu
Atık Karton Kutular Nasıl Değerlendirilir?
Kavanoz
Kullanmadığınız Kavanozları Değerlendirmenin Yolları
Pratik Bilgiler
Her Kadının Bilmesi Gereken Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kurtaran Faydalı Bilgiler
Hayatınızı Kurtaran Faydalı Bilgiler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir