Argan Yağı

Argan Yağı Nedir? Ne Gibi Etkileri Vardır?

BURAK MEHEL 29 Ara 2018 Sağlık 30  1

Geçmişte adını çok fazla duymadığımız fakat buna rağmen son zamanlarda çok popüler olan argan yağının saçlara ve tırnaklara fazlaca faydası vardır. Zira argan yağı bu sebeplerden dolayı kozmetik ürünlerinin ana katkı maddesi olarak kullanılıyor. Örneğin; şampuan, saç kremi, losyon vb. birçok bakım ürünlerinin katkı maddesinde argan yağı kullanılıyor.

Argan Yağı Nereden Elde Ediliyor?

Argan ağacından elde edilmesiyle birlikte ülkemizde bu kadar geç gündeme gelmesinin tek sebebi bu ağacın Türkiye’de yetişmiyor olmasıdır. Hemen hemen 200 yıl kadar ömrü olan argan ağacı, Fas’ın güneybatısında yetişmektedir. Türkiye’de “Fas Zeytin Ağacı” olarak biliniyor.

Argan Ağacı Nedir? Argan Yağı Nasıl Elde Ediliyor?

Argan Ağacı

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan argan ağacı, 1998 senesinde UNESCO Biyosfer Rezervleri Programına dahil edilmiştir ve bunun sonrasında Fas Argan bölgesi UNESCO koruması altına alınmıştır.
Argan Ağacının meyveleri toplanarak içinde bulunan yumuşak yapıda olan çekirdekler çıkarılıyor. Çekirdeklerin ilk olarak kavrulma işlemi gerçekleştirilir. Bunun sonrasında çekirdeğin içinden çıkmakta olan kahverengii madde su ile karıştırılarak yoğrulur ve bunun sonucunda argan yağı elde edilir.

Argan Yağının İnsan Cildine Ne Gibi Faydaları Vardır?

Argan Yağı

Özellik bakımından Anti-Aging yani yaşlanma karşıtı etkiye sahip olan argan yağı, cildi nemlendirerek esnekliğe sebep olur. Özellikle kuru ciltlerin bakımında kullandığınız krem, losyon vb. şeylerin içeriğinde mutlaka bulunmaktadır.
Argan yağını yüzünüzde kullanmanızın yanı sıra boyun bölgesindede kullanabilirsiniz. Boyun bölgesinde gerçekleşen sarkmaları ve kırışıklıkların en etkili çözüm yolu argan yağıdır. Aynı zamanda hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır. Göz altı torbalarının oluşmasını engellemekte oldukça etkilidir.
Güçlü bir antioksidan kaynağı olmayı başaran argan yağı, sadece nemlendirme özelliğine sahip değil. Bunun yanı sıra bakterilerin yokedilmesi görevinide üstlenir. Böylece cildinizin çok daha genç, sağlıklı, parlak bir görünümde olmasını sağlar. İçerisinde yüksek miktarda bulundurduğu E vitamini yaşlanmaya karşı çok etkilidir.
Hepsinden sonra argan yağı güçlü bir dezenfektan özelliğine sahiptir. Argan yağı, cildinizi mikrop ve bakterilerden arındırmasının yanı sıra iltihapların oluşmasınıda engeller. Yetti mi? Yetmedi! Sivilcelerin başdüşmanı olarak görülmektedir.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir