Araç Kredisi Nasıl Çekilir ?

Murat Civelek 16 Oca 2019 Finans 68  0

Günümüzde hayat şartlarının pahalılığı nedeni ile nakit ev ve araba almak neredeyse imkânsız hale geldi. Bankalar bunu kolaylaştırmak için çekeceğiniz paraya karşılık belirli bir miktar faiz karşılığında kredi imkânı sağlamaktadır. Araç kredisi nedir, araç kredisi nasıl çekilir, araç kredisi çekerken neler gereklidir, ikinci el araç alırken kredi verilir mi? Bu sorularınızın yanıtını bu makalede bulacaksınız.

Araç Kredisi Nedir?

Hayatımızı oldukça kolaylaştıran arabalar, günümüzde ihtiyaç haline gelmiştir. Nakit satın alım için imkânı olmayan insanların, belirli koşullar altında bankadan para almasına araç kredisi adı verilir. Araç kredisi, ihtiyaç kredisi gibi genel olmadığı için özel kampanyaları olan ve aracı daha uygun fiyata almanızı sağlayacak kredi sistemidir. Seçeceğiniz araç sıfır bir araçsa, yaklaşık olarak %70-90 kadarını banka kredi sağlamaktadır. Ayrıca anlaşmalı olduğu araba markaları ile indirimli imkanlar da sağlamaktadır.

Araç Kredisi Çekerken Neler Gereklidir?

Araç kredisi başvurusunu ister bankaya giderek, isterseniz internet üzerinden ve telefon yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların şartı farklılık göstermekle beraber, 18 yaşını doldurmak, sabit bir gelir düzeyinin olduğuna dair belge, 2 ay öncesini de kapsayan fatura, oturduğunuz adresin belgesi, sıfır araç ise proforma fatura (teklif niteliği taşıyan fatura), ikinci el ise noter onayından geçmiş ruhsat, eski döneme ait olan kredi kartı ve kredi işlemlerinizin faturalarının düzenli ödenmiş olması gibi belgeler gerekmektedir. Bu belgeleri inceledikten sonra banka size olumlu ya da olumsuz dönüş yapacaktır. Araç kredi borcu bitene kadar banka tarafından, kredi borcun ödenmediği taktirde rehin alınmaktadır.

İkinci El Araç Alırken Kredi Verilir Mi?

İkinci el almak isteyenlerde araç kreşi kullanabilirler fakat belirli şartları bulunmaktadır. Öncelikle 5 yılı, bazı banklar için 10 yılı doldurmadan yeniden araç alımı sınırlandırılmıştır. Kredi başvurusu yaptığınız bankaya ek olarak noter onaylı ruhsat vermeniz gerekmektedir. Kredi onaylandığı taktirde, arabanın yaşı, markası, durumu ve kaç km’de olduğuna bakılmaktadır ve yaklaşık %60-70 arasında kredi sağlanmaktadır. İş makinaları ya da motor gibi araçlara ise araç kredisi verilmemektedir.

Bahis Oynamadan Önce Nasıl Analiz Yapılmalıdır ?
Kredi Notu Yükseltmenin En Etkili Yolları
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır ?
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir