Alkolün Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir ?

Murat Civelek 23 Oca 2019 Sağlık 55  0

Alkol kullanımı son yıllarda belirgin bir düzeyde artmakta. İnsanlar kimi zaman kafa dağıtmak, kimi zaman keyiflenmek için alkol tüketir. Vücuda alınan alkol miktarı yükseldikçe kişinin vücudunda bir o kadar da zararlar gelişir. Alkol hem bedenen hem de ruhen insan sağlığını olumsuz etkilemekte. Alkol tüketimini en aza indirmek ise sağlık açısından bir o kadar yararlı.

Aşırı Alkol Tüketimi

Çok fazla alkol tüketimi sağlık açısından çok zararlıdır. Alkolün zararlarının başında içilen miktara göre mide bulantısı ve kusma gelir. Terleme ile seyir eden bu belirtiler kişinin vücudunu zayıf düşürür ve sıvı kaybettirir. Alkol alan kişi ruhen düşünme kabiliyetini sınırlı olarak kaybedebilir ve düşünemeyebilir. Alkolün bir diğer zararı da midemize verdiği rahatsızlıktır. Reflü gibi gastrit gibi rahatsızlıkları azdırır. Alkol vücudumuz içerisinde bulunan B vitaminlerini yok eder. Alkollü içeceklerin tüketilmesi sinir sistemini etkiler. Kişinin fiziksel hareketlerini kısıtlar. Alkolün bir diğer yan etkisi de hafıza kaybıdır. Alkol kullanan kişi de beyin sinirlerinde tahribat oluştuğu için hafıza kaybı da olur. Beyin de ki sinirleri etkilediği için denge kaybı da olası bir sonuçtur. Alkolün en büyük zararı ise karaciğeredir. Siroz hastalığının mutlak sebebi genellikle alkoldür. Aşırı alkol tüketimi hemen olmasa da ileriki yaşlarda karaciğer de yağlanma ve büyüme yapar. Karaciğer oluşan bu durumlara ayak uyduramadığı için de siroz hastalığı ortaya çıkar. Sinirsel hastalıkların en büyük sebebi de alkoldür. Alkol alan bir kişinin depresyon, stres ve kişilik bozuklukları olması çok muhtemeldir. Alkollü içeceklerin tüketimini en aza indirmek ya da hiç içmemek en mantıklı olandır. Alkol bağımlılık seviyesine gelirse saydığımız bütün bu zararlar insan vücudu üzerinde oluşmaya başlar.

Vazgeçin

Alkol ve sigara kullanımı doğrudan insan vücudunu tehdit eder. Birçok hastalığa dolaylı yoldan etki eder. Bu yüzden alkol kullanımını bırakmak gelecekte daha sağlıklı bir hayat yaşamak için verilmiş iyi bir karardır.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir