Hükümdar

Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdırmış 12 Hükümdar

BURAK MEHEL 17 Kas 2018 Tarih 151  0

Dünya tarihi boyunca çeşitli bölgelerde farklı farklı hükümdarlar bulundu. Bu hükümdarlardan bazıları ya dünyayı tamamen kontrol altına aldı ya da çok önemli işler yaptı. Bu sebeple bu hükümdarların ünleri hep hafızalarda kaldı. Tarih kayıtlarına cihan padişahı olarak geçmiş ve tarihin tozlu raflarındaki yerlerini başarılarıyla almış padişahlar vardır. Tarihin tozlu raflarında Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdırmış 12 Hükümdarı sizin için sıraladık.


1️⃣ CENGİZ HAN

Temuçin olarak bildiğimiz Moğol Hükümdarı Cengiz Han, Orta Asyadan tutun Çin’e kadar birçok bölgeyi fethetmiştir. Savaş sırasında canını aldığı düşmanların kellelerini yıllarca Çin’de sergilenmiştir.

 

2️⃣ BÜYÜK İSKENDER

Makedonya devleti sınırları içinde dünyaya gelen İskenderin hocası Aristodur. Yunanistan’ın fethini gerçekleştirdikten sonra Anadolu’ya gözünü diken Büyük İskender tarihin önemli hükümdarlarındandır.


3️⃣ TİMURLENK

Lakapları sırasıyla Topal Timur ve Aksak olan bu hükümdar, güncel tarihin Özbekistan devleti sınırları içerisinde bir bölgede doğmuştur. Hükümdarlığı süresince Akdeniz,Hindistan,Yakındoğu,Aral Denizi ve Pasifik’e kadar sınırlarını genişletmiştir. Bu hükümdar Osmanlıyıda yenilgiye uğratmıştır.

 4️⃣ ATİLLA

İtalya’yı fethedip Papaya diz çöktürmesinden dolayı lakabı “Tanrı’nın Kırbacı” olarak kalmıştır. Atilla, acımasızlığıyla bilinen bir hükümdardır. Avrupa’yı neredeyse baştan sona kılıçtan geçiren bu hükümdar ne kadar can almış olsa da devletinin topraklarını geniş bir sınıra yaymıştır.


5️⃣ BÜYÜK KİROS

Kraliyet ailesinden gelip Med ve Pers kabilelerini birleştiren ve bundan sonra Perslerin hükümdarı olan Büyük Kiros, dünyada yayınlanan ilk insan hakları bildirgesinin altına imzasını atmıştır.


6️⃣ OGÜST SEZAR

Jül Sezar’ın yeğeni olan ve doğduğunda adı Okvanyan olan Ogüst Sezar, Roma’nın ilk hükümdarıdır. İktidarını sağlam temeller üstüne kurmak için uyguladığı dikta rejimiyle ismini tarihin tozlu sayfalarına yazdırmıştır. Bu rejin sebebiyle dönemin halkı büyük zorluklar yaşamıştır. Ogüst Sezar, ülkesinin sınırlarını oldukça genişletmiştir.


7️⃣ HAMMURABİ

İnsanlık tarihinin ilk yasalarını çıkaran Babil Hükümdarıdır. Laik denilmesi çok zor bir devlet anlayışı kurmuştur. Teokrasi hakimdir. Hükümdar bir peygamberin özelliklerine sahiptir ve kanunları ışık ve güneş tanrısı olan Samas’tan almıştır. Krallar tanrının dünya üzerinde temsilcisi olarak görülür. Kanunları şiirsel bir dille yazmıştır. Tarihe adını Hammurabi Kanunları ile yazdırmıştır.


 8️⃣ FATİH SULTAN MEHMET

İstanbul’u fethederek Çağ açıp Çağ kapatmıştır. Tarihe adını böyle yazdırmıştır. Doğu Roma İmparatorluğuna son vermiştir. Osmanlı’da rönesansı başlatan padişah olarak bilinir. İtalya’dan Gentile Bellini’yi çağırarak kendi resmini yaptırmıştır. Ayrıca sarayında Ali Kuşçu gibi bilginleri toplamıştır. Rivayete göre İtalya’ya sefere çıktığında zehirlenerek ölmüştür.


 9️⃣ KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

10. Osmanlı Padişahıdır. 14.983.000 km2 ile Osmanlı İmparatorluğu yönetilmesi zor ama Tüm dünyanın korktuğu bir imparatorluk haline gelmiştir. Kanuni lakabını yayınladığı kanunlardan dolayı bozulmayı biraz daha ertelediği için almıştır. Mohaç savaşı ile Macaristan’ı osmanlı sınırları içine almıştır. Viyanayı kuşatmıştır ve çok uzun bir süre tahtta kalmıştır.


 🔟 YAVUZ SULTAN SELİM

9. Osmanlı Padişahıdır. Osmanlı hazinesini en çok dolduran padişah olarak bilinir. İlk osmanlı halifesidir. Mısır seferi sonrasında kutsal toprakların Osmanlı hakimiyetine girmesiyle beraber Kutsal Emanetler’i İstanbul’a getirten Yavuz Sultan Selim, 29 Ağustos 1516 tarihinde Hilafet’in Abbasi soyundan Osmanlı soyuna geçirmiş oldu.

1️⃣1️⃣  METEHAN

Metehan, Hun İmparatorluğu’nun kurucusu olan Teoman’ın oğludur. Türklerin atası olarak bilinir.Çin Seddi’ni aşabilen ilk Türk hükümdar olan Metehan, günümüz ordularının temelini atmıştır. Ordusunda onbaşı, yüzbaşı, binbaşı, tümen başı gibi rütbeler kullandı. TSK’nın kuruluş tarihi 1363 olarak kabul edilmekteydi fakat sonradan değiştirilerek MÖ 209 yapılmıştır.


1️⃣2️⃣ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Kısa ve öz olarak ; TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCU LİDERİ

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Mustafa  Kemal ATATÜRK

Osmanlıda Kardeş Katli
Osmanlı’da Taht İçin Kardeşini Katleden Padişahlar!
Osmanlı'da Uygulanmış 8 İlginç Yasak
Osmanlı’da Uygulanmış 8 İlginç Yasak
Bilmeniz Gereken 11 Tarihi Bilgi
Bilmeniz Gereken 11 Tarihi Bilgi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir