Adaçayının Sağlığımıza Olan Etkileri

Murat Civelek 23 Oca 2019 Sağlık 37  0

Eski yıllardan itibaren alternatif tıp adı altında birçok bitki ve bitkisel çay kullanılmakta. Kimyasal ilaçlar yerine kullanılan bitkiler ve bitki çayları da birçok rahatsızlığın önüne geçmekte. Bu bitkisel çaylardan biri olan ada çayı; güzel kokusu ve yararları ile sağlığımıza büyük etkiler yapmakta.

Stresten Uzaklaştırır

Ada çayının birçok yararı bulunmakta. Stresli bir hayatın önüne geçmek için günde bir bardak ada çayı tüketmek strese iyi geliyor. Sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu için stres ve depresyon üzerinde olumlu etkileri bulunmakta. Unutkanlık gibi önemli bir sorun olan hafıza hastalıkları içinde yararlı bir çay. Unutkanlığı en aza indiriyor. Kış aylarında çokça yaşadığımız boğaz ağrıları, grip gibi hastalıklara çok faydalı. Düzenli olarak tüketildiğinde vücudumuz da ki ödemleri atmamıza yardımcı oluyor. Yaşın ilerlemesi ile vücut üzerinde ki kıl kimyasının beyazlamasını yavaşlatıyor. Ağız içerisinde olan aft olarak adlandırdığımız küçük yaraların düzelmesine yardımcı olan adaçayının kan şekerini dengeleyici bir etkisi de bulunmakta. Sıvı kaybı ve bozulmuş yiyecek tüketimi ile ortaya çıkan ishale iyi gelmekte. Ada çayının bir diğer özelliği de gargara olarak kullanılabilmesidir. Boğaz ağrıları, aft, diş eti iltihaplanmaları ve diş çekimi sonrası ağızın rahatlatılması için gargara olarak kullanılabilir. Genellikle kadınlar da sorun olan bacaklarda ki selülitlerin giderilmesini sağlar. Bronşite iyi gelen bir bitkisel çaydır. Stres ve hormon yapısı ile bağlantılı olan fazla terlemenin önüne geçer. Son olarak adaçayı genel vücut ağrılarına da iyi gelmektedir. İçerdiği maddeler sayesinde diz, bilek ve genel adale ağrılarına iyi gelir.

Sağlıklı olmak ve doğal yoldan kendinizi tedavi etmek isterseniz, ilaçlardan önce içeceğiniz ilk tercih adaçayı olursa bitkisel ve doğal yoldan tedavinizi başlatmış olursunuz.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir