Kadına Şiddet

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü Nedir?

GİZEM TURHAN 25 Kas 2018 Gündem 101  3

KADININ TOPLUMDAKİ YERİ

Kadın ,aile ve toplum arasında bir köprüdür.Kadın toplumda yerine getirdiği görevleriyle ve davranışlarıyla sosyal yaşamtının işleyişine katkısı oldukça fazladır. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu konuya yaklaşımı dikkate değerdir. “Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır; Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır.” 1923 yılında M. Kemal Atatürk İzmir’de yaptığı konuşma sırasında “Şuna inanmak lazım ki,dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir” demiştir.

atatürkvekadın

KADIN HAKLARI NEDİR?

Kadın hakları, kadınların erkeklerle eşitliğe sahip olduğu sosyo-ekonomik, siyasi ve yasal haklarının tümüne verilen isimdir. Kadınların erkeklerle eşit olarak toplum içindeki yerleri bir uygarlık aşamasıdır. Kadın hakları 19. yüzyılda gelişti ve çok büyük bir önem taşımaya başladı. Dünya üzerinde kadın haklarını savunan birçok kuruluş ve kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar 19.yüzyıl’dan sonra gelişmeye başlamıştır. Kadın haklarını ve kadınları korumak için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilan edilmiştir. Kadın hakları kısa olarak şöyledir:

1️⃣ Kadınlara seçme ve seçilme hakkı 19.yy’dan sonra verilmiştir.

2️⃣ Kadınlara iş gücü çalışma hakkı verilmiştir. Her kadın istediği yerde çalışmakta özgürdür.

3️⃣ Eskiden kadınlar eğitim görememekteydi aileleri ve ya yaşamları buna izin vermiyordu ya evde iş yapılmaya mahkum ya da erken yaşta evliliklere itiliyorlardı. Yasalarla birlikte kızların okuması zorunlu hale geldi.

4️⃣ Kadınların hakları güvence altına alınması, kadınlara ayrıcalık tanımamalı, herkesin yararına hizmet etmelidir.

Ve bunlar gibi birçok haklar, ama biz görüyoruz ki kadınlara sahip çıkmak, koruyup kollamak yerine şiddet eğilimlerinde bulunulmakta neden bir insan bir insana şiddet uygulayabilir? kadın değilmidir seni büyüten, seni besleyen, seni bu yaşa getirip seni hayata hazırlayan, seni koruyan o değilmidir ? bunların karşılığı şiddet olmamalı. Kadın seni tamamlayan bu hayatla bütünleştiren en önemli noktadır. Sen o nokta olmasa o cümleyi tamamlayamazsın. KADINA ŞİDDETE HAYIR!

kadınasiddet

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Kadına yönelik şiddet, cinsiyet ayrımcılığına dayalı bir insan hakları ihlalidir. Kadına yönelik şiddet kadının yaşama hakkının, güvenliğinin, özgürlüğünün ve bedensel bütünlük hakkının sırf kadın olması nedeniyle her türlü şiddete maruz kaldığı insanlığın bittiği noktadır .Bu önüne bir türlü geçileyemen şiddet ihlali bütün coğrafyaya dağılmış durumdadır. Bunun nedenleri insandan insa değişir bizler bilemeyiz ama insan demek nekadar doğru bilemiyorum. Özellikle son zamanlarda kendi ülkemizde art arda olan şiddetin her türlüsüyle gündeme gelmektedir. Bu durum çok acı verici. Türkiye’de kadın cinayetleri 2017’de %25 arttı, 409 kadın öldürüldü, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı…
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ilan edilmiştir. Her yıl 25 Kasım dünyada ve ülkemizde “Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanıyor. Kadına yönelik şiddete karşı bugün Avrupa’da Afrika’da, Amerika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya kadınlar evde, sokakta, iş yerinde her yerde, bizlerde olmak üzere şiddet protesto ediliyor.

kadınşddet

Evde Balon Paketleme İşi
Reynmen – Derdim Olsun, 1 Günde 8 Milyon İzlendi
Özlem Parlu Kimdir ? Ebru Polat’a Yakın İsim..
Kilo Vermek İçin Kadınların Kullandığı Kür Tarifleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir